Bebeğim yeterince kilo almıyor, anne sütümü nasıl arttırabilirim?..

Bu konuyla ilgili o kadar çok kaynak okudum, o kadar çok uzmanla görüştüm ki! Hepsinin ortak görüşü asla pes etme, bebeğine ve kendine güven oldu.

anne sütü arttırma

Kızımın doğumundan sonra üç günlük bir yoğun bakım geçmişimiz oldu. Ardından bebek hemşirelerinin bana öğrettiği şekilde emzirdim ve doyurduğumu düşündüm ilk bir hafta boyunca. Sonra emzirmek için uyandıramadığımı, uykuya yenik düştüğünü görüp doktora götürdüğümde kilo almadığını öğrendim. Üstüne bir de çocuk doktoru göğsüme dokunup sütün yok senin dediğinde dünya başıma yıkıldı. O kadar çok ağladım ki.. Komşum emzirme koçuydu ve sayesinde gördüm hatalarımı, öğrendim emzirmeyi. 31 ay emzirdim.

Oğlumda da aynı aşkla emzirmeye başladım. İlk üç ay gayet iyi gitti kilo alımı, sonra düşmeye başladı ve düşme oranı beklenenin çok çok altında gerçekleşti. Bir akşam ateşlendi ve doktorumuz muayenesinde bir bulgu yok idrar yollarını kontrol edelim dediğinde tahlillerde öğrendik gizli idrar yolu enfeksiyonu olduğunu. Kilo almamasının da asıl sebebinin bu olduğunu..

Bunu öğrenmeden evvel sütümün yetmediğini düşünüp neler mi yaptım?

  • Öncelikle 3 gün boyunca her sabah her bir göğsümü 3 kez 10’ a dakika sağdım. (Bunu sadece 3 gün yapıyoruz.) Sonraları sağdığım sütlerde ciddi oranda artış oldu.
    • Sağma sistemi şöyle: her bir göğsümüzü 10’ ar dakika sağıyoruz, sonra 10 dakika dinleniyoruz, tekrar 10’ a dakika sağıyoruz, dinleniyoruz, tekrar sağıyoruz.
  • Bol bol emzirdim ve memeden her ayrıldığında diğerini teklif ederek emme süresini uzattım.
  • Bira mayası tableti ve günde iki bardak rezene içtim.
  • Sütümün lezzetini de arttırmak için; ceviz, badem, gün kurusu, hurma, hergün bir sütlü tatlı, kefir, boza muhakkak tükettim.
  • İçtiğim su oranını arttırdım.

anne sütü arttırma

Su içmek ve iyi beslenmek dışında bol bol uyumak da önemli. Size yardımcı olacak bir yakınınız varsa şanslısınız, emzirip bebeğiniz ile uyursunuz. Öyle bir imkânınız yoksa benim gibi, bu durumda bebeğinizi emzirip uyurken yanına yatıp ya da onu göğsünüze yatırıp yarı yatar pozisyonda uyumak. Ben iki çocuğumu da emzirip göğsümde uyutarak dinlendim. Etrafımı yastıkla dolduruyordum, kollarım, sırtım hiçbir yerim ağrımıyordu.

Tüm bunların dışında kızımda emzirme kampı uygulamıştım. Detayları okumak için tıklayabilirsiniz.

Özetleyecek olursak; düzenli ve dengeli bir kahvaltı, öğle yemeği ve akşam yemeğini lif ve proteinlerden zengin olarak beslenmek, bulduğu her fırsatta uyumak, bol su içmek (3lt demiyorum çünkü her bünyenin kitle indeksine göre içmesi gereken günlük su miktarı fark ediyor, emzirirken o oranı %50 arttırmak gerekiyor.) Kendi uyguladığım beslenme programını bir sonraki yazında paylaşacağım. Şimdilik hoşçakalın, sorularınız varsa yorumlarda buluşalım.

Sevgiler,

Zehra DÖRTER

@zehradorter

 

 

Yorum Bırakınız