Bebekler acıktığında, gazı olduğunda, sevgiye ve sefkate ihtiyaç duyduğunda hep anne göğsünü ister ve emer. Dünya ile tek bağlantıları memelerdir ve dolayısıyla ilk öğrenme ağızla başlar. Önce ruhu, sonra karnı doyar, sonra da oyun oynamaya başlar. Bu sebepledir ki kavramayı öğrendiği an itibariyle her şeyi ağzına götürür. Hem oyun oynar hem de eline geçirdiği nesneleri tanımaya çalışır.

Oyunun ve oyuncakların çocukların fiziksel ve zihinsel gelişimlerinde önemli rolü olduğuna dair pek çok araştırma mevcut. Hayatı oyunla keşfederek öğreniyor bebeklerimiz. Burada biz ebeveynlere düşen rol ise hem keyif alacakları hem de her alanda gelişim sağlayacakları oyunlar oynamaktır.

oyun ve oyuncak seçimi

0 – 6 ay döneminde göz teması kurarak ce-e gibi basit oyunlar yanı sıra bebek ilgi kartları ile oyunlar oyanadık. Kartlardaki resimleri ve onlarla ilgili uydurma masalları dinledi. Hayvan taklitlerimi izledi. Bol bol sohbet ettim, sanki yanıt veriyormuş gibi sorular sordum ve kendim yanıtladım. Yaptığım herşeyi anlatıyorum. Örneğin; “Şimdi akşam yemeği için salata hazırlıyorum. Yeşil renkli marulu doğradım, turuncu havucu rendeledim, yeşil avakado dilimledim, mor lahanayı doğradım, vs.”

6 – 12 ay döneminde ağzına götürdüğü her nesneyi sallayarak ya da yere vurarak kendi kendine oynama dönemi. Tabi burada kendi kendine oynama süresi her bebekte farklı olmakla birlikte uzun ya da kısa olabiliyor. Ben yemek yaparken ona da cezve ve tahta kaşık veriyorum. Çorba yap iç diyorum ve kendisi karıştırıp ağzına götürüyor. Modelleyerek öğrendiklerinden önce ben yapıp sonra da onun yapması için teşvik ettim. Toz alırken ona da bez veriyorum, bulaşık makinesini beraber boşaltıyoruz. Bunların her birini ona anlatarak beraber yapıyoruz. Aslında evde yatığım herşeyi beraber yapmaya özen gösteriyorum. Hem işimi yapıyorum hem de onunla eğlenceli vakit geçirmiş oluyorum.

Bu dönemlerde oyuncak seçiminde ise motor becerilerini destekleyecek oyuncaklardan seçiyorum. Müzikli, ışıklı, farklı fonksiyonları olan oyuncaklar, emekleme, yürüme gibi kaba motor becerisini destekleyen, aynı zamanda tek başına zaman geçirmesine olanak sağlayan oyuncakları tercih ediyorum. Bol bol da kitaplarla vakit geçirmesini sağlıyorum. Devamını okumak için tıklayınız.

Yorum Bırakınız