Yaradanın mucizesine bir bakın. Bebeğinizin gelişimine ve ihtiyacına göre süt üretiyoruz. Az az ve sık sık beslendiği dönemde süt üretiminin artması oldukça önemli. Peki ya başka?

Doğum sonrası her anne aynı endişeyi taşır, hem de kaçıncı doğumunuz olursa olsun. İlk doğumum sonrası kızım çok kusuyordu ve beslenemediği için yoğun bakıma alınmıştı. Beraber geçirdiğimiz kısa zamanda da çok emziremediğimden ilk süt pompası ile öyle tanışmıştım. Ürünün doğru seçilmemiş olması sebebiyle de bir sürü aksilik yaşamıştım. İkinci doğumumda da aynı sıkıntıyı yaşamamak adına araştırıp annelerin tecrübelerini okuyup bir makine seçtim.

Dikkat ettiğim hususlar neler mi?

  • Bebeğin emerken anne göğsünü uyardığını biliyoruz. Aynı etki olmasa da onu taklit etmesi göğse uyarı vermesi önemli.
  • Göğsü kavrayan başlığın silikon destekli olup göğüs ucuna zarar vermemesi.
  • Sağma ritminin de kademeli olarak arttırılıp azaltılıyor olması.

Bu hususların her biri hem var olan anne sütünün tam boşaltılmasını sağlıyor hem de süt arttırımını destekliyor. Ben bu konuda tercihimi Philips Avent Elektrikli Süt Pompasından yana kullandım.

Süt sağma makinesi

Peki neden sağmalıyız?

Anne sütünün arttırılması: Bebek küçükken az az sık sık sağarak göğsün boşaltılması anne sütünü arttırmak için oldukça etkili bir yöntem.

Anne sütünün biriktirilmesi: İş hayatına dönecek annelerin çalıştığı esnada bebeklerine verilmek üzere uygun koşullarda süt saklamaları için.

Emzirilmemesi gereken özel durumlarda: Hastalık, zehirlenme gibi ilaç kullanılması gereken durumlarda önceden sağılmış sütleri verebilmek için.

Meme reddi yaşanan dönemlerde: Bebeklerin 3. Ya da 9. Ayında yaşadığı meme reddi döneminde anne sütü alımının devam etmesi için.

Bebeğin anne göğsünü tam boşaltmadığı durumlarda: Özellikle küçük oldukları dönemlerde çeneleri çabuk yorulduğundan uyuyakalır ve göğüsteki sütü tam boşaltamazlar. Bu bazen annenin mastit olmasına kadar giden ağrılı ve ateşli durumlara sebep olabilir. Işte tüm bu sebeplerden ötürü bir annenin sık sık sağım yapması önem arz eder.

Ben emzirme rutinimiz oturduktan sonra sağmaya başladım. Sağdıklarımı arada biberonla verdim, arada kaşıkla verdim. Özellikle doktorumuzun kilo alımı alt sınırda olduğunu söylediğinde kilo alımını desteklemek için hem sütümün artması hem de daha sık beslenmesi için sağmayı sıklaştırdım. Ayrıca ek gıdaya geçtiğimizde biriktirdiğim sütleri yoğurt ve muhallebi yapmak üzere de biriktiriyorum.

Philips Avent’ in Elektrikli Pompası anne göğsünü uyarıyor ve 3 farklı ritimde sütünüzü sağıyor. Sağma ritmini yani hızını siz belirliyorsunuz. Temizliği ve taşıması çok kolay bir ürün. Öyle ki tatile bile bizimle geldi. Ayrıca hem süt saklama kapları ile hem de biberon ile uyumlu.

Süt sağma makinesi

 

(Biberon seçimi konusunda nelere dikkat etmeliyiz, okumak için tıklayınız.)

Çalışan bir anne iseniz çantanızda çok ağır olmadan ve yer kaplamadan taşıyabileceğiniz ya da benim gibi tatil bavulunuza ekleyebileceğiniz, kullanımı da yormayan ve canınızı yakmayan bir ürün.

Bir anne olarak en yakın arkadaşım diyebilirim. İyi ki yanımdasın Philips Avent Elektikli Süt Pompası.

Sevgiyle kalın.

Zehra DÖRTER

Yorum Bırakınız