Gelişiyoruz

BIR İK’ CININ MÜLAKAT MACERALARI – 1

10 Şubat 2015 Ekim 18th, 2018 Yorum Yok

Global danışmanlık şirketlerinde çalışanlar ile mülakat gerçekleştirmek..

“Biz global bir danışmanlık şirketiyiz. Eğer süreciniz bu müşterimiz ile olumlu devam etmezse başvurunuzu veritabanımızda saklı tutuyoruz. Olumsuz dönüş yapmıyoruz. Başka iş fırsatı olması durumunda tekrar arıyoruz.”

Kariyer portallarında iş ilanlarına bakıyorsunuz ve kendinize uygun olduğunu düşündüğünüz ilana başvuruda bulunuyorsunuz. Sonrasında size “Global” kimliği ile övünen bir danışmanlık firmasında İK Danışmanı arıyor, pozisyon hakkında yuvarlak bilgiler vererek mülakatı organize ediyor. O kadar etkileyici konuşuyor ki davete icabet ediyorsunuz. Çok da güzel bir mülakat gerçekleştiriyorsunuz. Görüşmenin son aşamalarından birinde müşterisi ile görüştüreceğini ve zamanını da belirtiyor.

Buraya kadar herşey yolunda..

Son aşamada size şu bilgiyi veriyor. “Biz global bir danışmanlık şirketiyiz. Eğer süreciniz bu müşterimiz ile olumlu devam etmezse başvurunuzu veritabanımızda saklı tutuyoruz. Olumsuz dönüş yapmıyoruz. Başka iş fırsatı olması durumunda tekrar arıyoruz.”

Ben bu cümleyi duyduğumda nasıl bir yerdeyim, ne için görüşüyorum, ne yaptım diye kendimi sorguladım. Çünkü her ne olursa olsun bir adaya mülakat süreci hakkında bilgi verilmeli, sonuç olumsuz olduysa elinizde uygun başka bir firsat olmasa dahi bilgilendirmeli ve ilişkinizi sıcak tutmalısınız. Aksi durumda global bir şirket dahi olsanız inandırıcılığınızı kaybedersiniz. Ben bu global kimlikli şirketten ilk 500’ e girmiş bir şirket için aradıklarını söyleseler bile görüşme sürecine dahil olmam. Sergiledikleri tutum benim etik değerlerime aykırı, iş anlayışımla uyuşmuyor.

8 yıldır İnsan Kaynakları alanında görev yapıyorum. Iş hayatımın son 5 yılını da danışmanlık şirketlerinde masanın işverene hizmet veren kısmında geçirdim. Bir sürü aday ile görüşmeler gerçekleştirdim ve sayısız aday ile işverenden teşekkür aldım. Bunu da çalışma prensibim olan “Her aşamada adaya / işverene doğru bilgi ver!” anlayışıma bağlıyorum.

mülakat

mülakat macera

Iş görüşmelerinde bir danışmanın en önemli sorumluluğu aday ve işveren arasındaki ilişkiyi doğru frekansta buluşturmak, ilerleyen süreçte iki tarafı da doğru bilgilendirmek ve süreci sonlandırmaktır. Adayın güvenini kazanmak süreç olumsuz dahi olma başka bir iş fırsatında tekrar aramanızı ve konuşmanızın olumlu devam etmesini sağlayacaktır. Ayrıca kendisini önemli ve değerli hisseden adayınız size olumlu referans olacak ve farklı adaylar ya da müşteriler kazandıracaktır.

Kuşlar insanları neden anlamazlar? Çünkü insanlar yazın tarlalara korkuluk dikerler, kışında kuşlara buğday tanesi serperler.

Ronner

İşveren ve iş arayanın zor koşullarda bir araya geldiği günümüz şartlarında İK danışmanlarının da bilinçli, doğru ve dürüst bilgilendirme yapan, portföyünüz sıcak tutan kişilerden olması, empati yapabilmesi önem arz etmektedir. Nitelikli iş sonucu ancak nitelikli işgücü ile ortaya çıkmaktadır.

Son sözüm: İyi çalışmalar!

Zehra DÖRTER

İnsan Kaynakları Profesyoneli

Yorum Bırakınız