Siz hiç hayatınızda 10 dakikalık bir iş görüşmesi yaptınız mı?

mülakat, iş görüşmesi,

Bir İK’ cının Mülakat Maceraları – 3

Evet yanlış okumadınız. Siz hiç 10 dakikalık bir iş görüşmesi yaptınız mı? Neden yazının başlığı bir İK’ cının mülakat maceraları, çünkü gerçekten macera..

Son dönemde İnsan Kaynakları Danışmanlık şirketlerinin sayısı giderek artıyor. Kaliteli hizmet ve müşteri memnuniyetinden ziyade kimden nasıl para kazanırım odaklı olmuş çoğunluğu ya da merdiven altı diye tabir edilen, bordrolamadan tutunda outplacement hizmetine kadar pek hizmeti paket halinde küçük firmalara sunan şirketler.. Bunlardan biri ile kariyer portallarının veritabanında ki özgeçmişim aracılığı ile ulaşmaları sayesinde tanıştım. Hikayemiz de tam da burda başlıyor.

Şöyle ki;

Öncelikle kendisini İK uzmanı olarak tanıtan cici bir arkadaş ile telefonda sohbet ediyoruz. Cici arkadaşımız ön görüşme dese de benim soruduğum ve kendisinin cevaplayamadığı sorularla 10 dakikamızı geçirdikten sonra beni beklemeye alıp Genel Müdürleri X Bey ile görüşme organize etmek istediklerini iletti. Bende yetiştirilmek üzere olan bir İK’ cı adayı ile görüştüğümü düşünerek kabul ettim.

İlk defa bir şirketi sadece kendi web sitesinden araştırarak, müşterilerini inceleyerek gittim. Güzel bir karşılama ve bayanlardan oluşan fresh bir çalışma ortamı ile beni karşıladılar.

Bilgisayarına gömülmüş genç bir genel müdür ile karşı karşıyaydım. Kapıdan girdiğimde ayağa kalkıp karşılamak şöyle dursun selam bile vermedi. Kafasını bilgisayardan kaldırmadan biraz kendinizden bahseder misiniz dedi? Göz teması bile kurmayan bu Genel Müdüre kendime olan saygımdan kısaca bahsettim. Anlattıklarımdan dikkatini ne çekti ise bana özgeçmişimde yazan bir bilgiyi sordu. Özgeçmişimde okumuş olmalısınız diye cümleye başlayıp sorusuna cevap verdim. Ardından anlattıklarımı dinlemediğini belli eden ikinci bir soru sordu. Bende karşılığında mülakatı sonlandırdım.

Sevgili Genel Müdür ayağa kalktığımı görünce sinirlendi ve görüşmemiz bitmemişti dedi. Bende benim için bittiğini söyledim. Çünkü beni dinlemeyen, özgeçmişimi bile okumamış, geldiğimde benimle ilgilenmeyen bir yönetici ile görüşmeyi tercih etmediğimi söyledim. Hazır cevap beyefendi stres mülakatı yaptığını söyledi. Kendisine yer değiştirip stres mülakatı yapmayı önerdim ve çıktım.

Bu görüşmeden cebime koyduğum dersler;

  • Hangi şirkete görüşmeye giderseniz gidin sadece web sitesinden araştırma yapmayın.
  • Görüşmeyi yaptığınız kişi genel müdür de olsa size saygı duymuyorlarsa mülakata devam etmeyin.
  • Her ne olursa olsun sizin seçilen değil seçen olduğunuzu unutmayın.

İnsan kendi değerini kendi belirliyor. Eğer ben bu görüşmeyi 10 dakikada kesmeyip stres mülakatı arkasına sığınan Genel Müdür ile görüşmeyi kabul etseydim muhtemelen kendisi ile aynı karaktere sahip bir yönetici ile iyi maaşa çalışıyor olabilirdim. Burada önemli olan işime ve kendime verdiğim değeri yitirip yitirmeyeceğim.

Bu konuda sizin de düşüncelerinizi merak ediyorum.

Sevgiyle kalın.

Zehra DÖRTER

Yorum Bırakınız