Aşure: Hazreti Nuh tufanı ile başlar varoluş hikayesi.

Hazreti Nuh ona verilen emri yerine getirerek büyük bir gemi inşa eder. Bu gemiye iman eden ve inanan ne kadar mümin varsa doldurur ve her cins hayvandan birer çift bindirir. Gemi hareket ettikten sonra fırtına kopar ve sadece gemide olanlar hayatta kalır. Gemi aylarca suda kalır. Bu zaman zarfında yiyecekleri tükenmeye başlayınca kalan tüm yiyeceklerle bir çorba yapılır. İşte bu çorbanın adıdır AŞURE..

“En düzgün işleyen saat midedir. – Fransız Atasözü ”

Aşure benim için çok özel bir tatlıdır. Bir hikayesi ve seremonisi vardır. Bu yüzden her aklıma düştüğünde pişiririm bende.

Peki faydaları nedir aşurenin?

  • Bağışıklığı kuvvetlendirip, vücut direncini arttırır: İçeriğindeki meyveler sebebiyle A, C, E vitaminleri ve antioksidanlar barındırır. Bunlar da vücut direnci için gerekli olan vitaminlerdir.
  • Kalp damar sağlığını korur. Zengin bakliyat içeriği sebebiyle yüksek lif ve omega 3 içerir. Bu da kalp damar sağlığını korumaktadır.
  • Çocukların büyümesine destek olur. Yeni doku yapımı için oldukça fazla enerjiye ihtiyaç vardır. İçeriğindeki vitamin ve mineraller bu enerjiyi sağlamaktadır.
  • Anne sütünün artmasını sağlar. Antioksidan içeriği bulunan vitamin ve mineraller süt üretimi için gerekli olan enerjiyi sağlamaktadır.
  • Depresyon riskini düşürür. B grubu vitaminler ve omega 3 yağ asitleri vücutta ki negatif ruh halini ortadan kaldırmaktadır.

Daha neler neler..

Gelin şimdi de tarifimize geçelim:

Malzemelerimiz: 2,5 su bardağı buğday, 1’ er su bardağı nohut, kuru fasulye, kuru kayısı, kuru incir, kuru üzüm, yarım su bardağı pirinç, 2 su bardağı şeker, yarım su bardağı yer fıstığı, portakal kabuğu rendesi, 1 elma, 1 avuç kuş üzümü, yeteri kadar su. Süslemek için; nar, fındık, badem, ceviz, hindistan cevizi, tarçın..

Yapılışı: Buğday, fasulye, nohutu ayrı ayrı kaplarda bir gece önceden tuzlu suya bırakıyoruz. Ertesi gün bir tencerede nohut ve fasulyeyi haşlıyoruz. Aşure yapacağımız tencerede ise buğdayı üzerini geçecek kadar suyla pişirmeye başlıyoruz. Kuru kayısı, incir ve üzümü iyice yıkayıp eş zamanlı olarak sıcak suda beklemeye alıyoruz. Buğday taneleri piştikçe açılıp suyu da koyulaşıyor. Koyulaşma olduğunda nohut ve fasulyeyi ekliyoruz. Ardından pirinç ve elmayı ilave ediyoruz. Suyu azaldıkça üzerine kaynar su ekliyoruz. Kayısı ve üzümü suyu ile ekliyoruz. Bu haliyle sürekli karıştırarak 10 dakika daha pişiriyoruz.

C Vitamini Zengini Bitkisel Protein İçerikli Tatlı: Aşure

C Vitamini Zengini Bitkisel Protein İçerikli Tatlı: Aşure

Ardından suyunu süzüp kuru inciri ekliyoruz. Biraz daha pişirdikten sonra damak tadına göre şekerini ayarlıyoruz. Portakal kabuğu rendesini de ekleyip 10 dakika daha kaynatıyoruz. Bu esnada suyu azalırsa tekrar kaynamış su ekleyebiliriz. Altını kapatıp biraz karıştırarak dinlenmeye alıyoruz. Soğumadan da kaselere servis ediyoruz.

C Vitamini Zengini Bitkisel Protein İçerikli Tatlı: Aşure

NOT 1: Kuru incir aşurenin rengini değiştirdiğinden ve sıcak suda yeterince yumuşadığından en sona bırakıyoruz.

NOT 2: Aşurenin şekeri soğuyunca oturmuş olduğundan damak tadınızın bir tık altında şekerini ayarlarsanız tam kıvamınızı bulursunuz.

Afiyetle yiyiniz..

Zehra DÖRTER

zehradorter.com

Instagram: @rythmmom

Yorum Bırakınız