ÇOCUĞUN KARAKTERİNE GÖRE ve GERİLMEDEN TUVALET EĞİTİMİ MÜMKÜN..

Tuvalet eğitimi, yalnızca çocuğunuza yeni beceriler kazandırmayı içermez, aynı zamanda çocuğunuzun eski alışkanlıklarından da kurtulmasını içerir. Bu, ebeveynler ve çocuk için bir çaba gerektirir. Tuvalete gitmek bizler için ne kadar doğalsa, beze çiş, kaka yapmak da bebekler için o kadar doğaldır. Birgün birisinin gelip artık tuvaleti kullanamayacağınızı, bunun yerine neredeyse sizing boyunuzda, korkunç sesler çıkaran yeni moda birşeyi kullanacağınızı söylediğini düşünün. Herhalde kafanız karışır ve ürkersiniz.”

Tuvalet eğitiminde başarılı olmak için çocuk için doğru zamana karar vermek kilit noktadır. Yapılan pek çok araştırma ve uzman görüşleri tuvalet eğitimi için en uygun zamanın 30 ay ve sonrası olduğunu söylese de hiçbir araştırma kendi çocuğunuzun doğru zamanını söyleyemez. Bu biraz ebeveynlere ve çocuğa bağlıdır.

Bizim eğitim sürecimiz Güliz Zehra’ nın 3 gece üst üste lazımlığı eline alıp kaka yapacağını söylemesi ile kışın ortasında başladı. Detayları okumak için “Dikkat! Bu bir bez bırakma hikayesidir.” Adlı yazımı okuyabilirsiniz. Ben her ne kadar hazır olmasam da kızımın hazır olması ile başladık sürece. O dönemde Gün Yayıncılık sayesinde tanıştığım bu kitap ve daha sonra paylaşacağım birkaç kitap sayesinde zor ama az stresli geçirdik. Ebeveynlere sağladığı bu destek için Gün Yayıncılığa teşekkür ederim.

stressiz tuvalet

tuvalet eğitimi

Zor konular için sihirli çözümlerin olmadığı ebeveynlerin dünyasına hoşgeldiniz!

Altını kirlettiğini veya ıslattığını fark edip, bezinin değiştirilmesini isteyen çocuk tuvalet eğitimine hazırdır. Yanı sıra fiziksel, zihinsel ve duygusal olarak da hazır olduğundan emin olmak ve rol model olarak onu teşvik etmek önem taşır.

Tuvalet eğitiminde en iyi yaklaşım büyüdüğü, bedenini kontrol edebildiği ve bez kullanmadığı için övmektir. Bu sistem ortamı eğitime göre hazırlık yapmayı, rol model olmayı, eğitim ortamını yumuşatmayı ve çocuğun karakterini anlamayı da içerir.

Çocuğunuzun gözlemleyerek ilgisinin doğal olarak gelişmesine izin vererek hızlı ve stressiz bir tuvalet eğitimi süreci geçirebilirsiniz. Eğitim süresince vermeniz gereken mesaj; bu işi beraberce halledeceğiniz, çocuğunuz her yardım istediğinde yanında olacağınız olmalıdır.

Unutmayın; kimseyi yemeye, uyumaya veya tuvalete gitmeye zorlayamazsınız.” diyen bu kitabı eğitim sürecinde okumanızı tavsiye ederim.

Sevgiyle kalın.

Zehra DÖRTER

2 Yorum

 • Burcu Bağcı dedi ki:

  Sevgili rhtym mom
  Bizim kız 27,5 aylık defalarca hazır oldu, her seferinde diş çıkarma süreçleri kesti, çok zor diş çıkarıyor, korkulatı artıyor, bezini değiştirmemi bile istemiyor böyle dönemlerde. Son dört diş artık, patladı sayılır. En son yine ishalimsi, o yüzdrn yine bekliyorum, bu süreç te geçsin. Ne dersiniz?

  • Zehra Dörter dedi ki:

   Merhaba Burcu Hanım,
   Çocuklar üst üste yaşanan durumlarda olumsuz tepkiler verebiliyor. Sütten kesme ve bez bırakmanın aynı döneme gelmesini bu yüzden istemez uzmanlar. Annelik içgüdüleriniz sizi doğru yönlendiriyor bence. Diş çıkarma gerginliğinin geçmesi ile rahatlayıp eski düzenine geçtiğinde yavaş yavaş başlamanız, şuan ki süreçte sizi gözlemlemesine izin vermeniz daha size yardımcı olacaktır. Soracağınız başka sorunuz olması halinde zehradorter@gmail.com a mail ile gönderebilirsiniz.

   Sevgilerimle,

Yorum Bırakınız