BLW

GÜLİZCE YEMEKLER: BEBEK TAVUK

12 Aralık 2015 Ekim 18th, 2018 Yorum Yok

GÜLİZCE YEMEKLER: MAMANNİYA

 

Niasin, bilinen en iyi genetik düzenleyicidir. Vücudumuzda niasin eksikliği olduğunda gen yapımız bozularak kanser riski yükselir. Tavuk etinde, çok yüksek oranda niasin vardır. Bu nedenle tavuk etiyemek, kanser riskini düşürür. Ayrıca niasin, kan şekerini dengeler. Selenyum açısından zengin olan tavuk eti tiroid ve bağışıklık sistemi için gereklidir. Tavuk eti bu nedenler ile yumurtadan sonra gelen en değerli et proteini kabul edilir. Bu proteinler, büyüme ve gelişme, hücre yenilenmesi için çok gereklidir. Tıpta kaliteli protein denilmesinin başlıca nedeni içinde A, B vitaminleri ve demir, çinko, fosfor, magnezyum ve selenyum barındırmasıdır. (Alıntıdır)

 

“En düzgün işleyen saat midedir. – Fransız Atasözü ”  

 

Kendi kendine beslenmeye başlayan ve bundan muazzam keyif alan bir bebeğiniz varsa but pişirmek ve eline vermek çok güzel bir yemek oluyor.

Malzemelerimiz; 1 adet but, 1 tatlı kaşığı tereyağı.

NOT: Et yada tavuğu fırında pişirirken pişirme poşeti kullanmak yerine kapaklı borcam kullanmayı tercih ederseniz aynı lezzeti alırken daha sağlıklı bir yemek hazırlamış olursunuz.

Yapılışı; Butu borcama yerleştirin. Üzerine tereyağını minik parçalar halinde koyun ve fırında 35 dakika pişirin.

PÜF: Tereyağı yerine zeytinağı kullanıp biber, patates ve havuç dilimleri ile pişirerek daha doyurucu ve renkli bir öğün hazırlayabilirsiniz.

PÜF 2: C vitaminini arttırmak için sarımsak ekleyerek pişirebilirsiniz.

tavuk

gülizce yemekler

Afiyetle yiyiniz..

Zehra DÖRTER

Yorum Bırakınız