Börülce çok iyi bir potasyum kaynağı ve protein kaynağıdır. İçinde bebeğinizi büyütüp güçlendirecek mucizeler gizli. Bazı kültürlerde, gaz yapmasından endişelenildiği için bebeklere börülce verme konusuna tedirgin yaklaşılıyorken bazı kültürler için ise bebek beslenmesinin vazgeçilmezidir. Börülce yemegi lif açısından da oldukça zengin olduğundan sindirim sistemi için de faydalı bir besindir. Hücre yenilenmesi ve yaraların iyileşmesinde önemli rol oynayan çinko açısından da oldukça zengindir. (Alıntıdır)

 

“En düzgün işleyen saat midedir. – Fransız Atasözü ”

 

Güliz Zehra’ nın da beslenmesinde lifli yiyecekler önem taşıyor. Yazın da taze fasulyeye alternatif alternatif olarak harika bir sebze BÖRÜLCE. Biz ailecek börülceyi salata olarak seviyoruz.

Malzemelerimiz; yarım kg taze börülce, 2 adet domates, 2 adet salatalık, 2 adet yeşil biber, 1 çay bardağı yulaf kepeği, zeytinyağı, tuz ve nar ekşisi.

Yapılışı; börülceyi temizledikten sonra boyunu bebeğimizin tutabileceği uzunlukta kesiyoruz. Üzerine çıkacak kadar suda yumuşayana kadar haşlıyoruz, süzüyoruz ve soğumaya bırakıyoruz. Ayrı kapta yulaf kepeğini de haşlıyoruz, süzüyoruz ve soğumaya bırakıyoruz. Kabukları soyulmuş domates, salatalığı ve yeşil biberi doğruyoruz. Salata kasesinde tüm malzemeleri karıştırıyoruz. Damat tadınıza göre zeytinyağı tuz ve nar ekşisi ekleyerek servis ediyoruz.

Güliz Zehra yanında köfte yemeyi tercih ettiğinden anne köftesi yapıp yağsız tavada kızartıyorum. 3 köfte ile bir kase salatayı afiyetle yiyor.

Börülce Salatası

Börülce Salatası

NOT: Kışın bu salatayı kuru börülce ile de yapabilirsiniz. Kuru börülceyi bir gece önceden ıslatıp, 10 dk tencerede hazlayıp süzüp tekrar az suda yumuşayana kadar pişirirseniz gaz problemini de ortadan kaldırmış olursunuz. Kışında havuç ve yeşilliklerle lezzetli bir salata oluyor.

NOT 2: Güliz Zehra’ nın buğday alerjisi olduğundan yulaf kullanıyorum fakat salayı haşlanmış buğday ya da nohut ile de yapabilirsiniz.

Afiyetle yiyiniz.

Zehra DÖRTER

@rythmmom

Yorum Bırakınız