Mucizemizi kucağımıza aldığımız anda durur dünya ve emzirme ile güçlenen bağ değiştirir herşeyi …

21 Mayıs Dünya Süt Günü

Anne sütü öyle bir mucize ki.. Yenidoğanken bebeğin büyüme için ihtiyacı olan her şeyi içerirken, diş çıkarırken ağrı kesici de eklenir içine. Anne sütü öyle bir mucizedir ki.. Kendi bebeğimizi besleyip büyütürken, kanser tedavisi gören hastaya şifa olur. Anne sütü öyle bir mucizedir ki.. Emzirmekten yara olmuş meme uçlarını tedavi eder.

21 Mayıs Dünya Süt Günü

21 Mayıs Dünya Süt Günü

Saymakla bitmiyor faydaları.

Bugün Dünya Süt Günü. Ülke olarak süt tüketimini anne sütüne önem verdiğimiz kadar önem vermiyoruz. Emzirmenin süresi ile ilgili görüş farklılıkları olmasıyla birlikte 3 yaşına kadar emzirirken sonrasında süt tüketimi giderek azalıyor. Oysa ki süt kemik gelişimi ve vücudumuzun pek çok ihtiyacı için mükemmel besin olarak değerlendirilmekte. Konuya dikkat çekmek üzere pek çok uzun ömürlü süt üreticisi farkındalık çalışmaları yapıyorlar. Yapılan araştırmalara göre ülkemizde kişi başına yıllık süt tüketimi 26 kg, bu oran ABD’ de 83 kg, Avrupa Birliği Ülkelerinde 89 kgdır.

Ülke olarak süt tüketimini arttırmak için öncelikle kendi soframızdan başlamamız gerektiğine inanıyorum. Aşkla emzirdiğimiz çocuklarımızın süt tüketimini günde 200 ml olmak üzere yani 2 su bardağı kadar tüketimine önem vermemiz gerekiyor.

Süt tüketimini sadece çocuklarla da sınırlamamak gerekiyor. Özellikle kadınlarda süt tüketiminin azlığı belirli bir yaştan sonra kemik erimesine (osteoporoz) sebebiyet verdiğinden 200 ml süt tüketimini erişkin bayanlarda da önem arz ediyor.

Tanıştığımızdan bu yana çay, kahve, asitli içecekler tüketmeyen eşim, şimdi de kızım her gün muhakkak süt, ayran ve yogurt gün içerisinde tüketiyorlar. Tabi ki bende onlara eşlik ediyorum.

Beslenme düzeninizde sütün de hak ettiği yeri alması dileğiyle kutlu olsun 21 Mayıs Dünya Süt Günümüz.

Sevgilerimle,

Zehra Dörter

Yorum Bırakınız