Latince kökenli bir kelime olan laktasyon “süt üretmek, emzirmek anlamına geliyor. Süt üretmeyi, emzirmeyi anlatan, bu konuda annenin sorunlarına destek olan kişiye laktasyon uzmanı ya da emzirme danışmanı deniyor. Uluslararası alanda bu konuda eğitim ve sertifika alan kişiler Lactation Consultant olarak adlandırılıyorlar.

Hamilelik süresince bebeği için hazırlık yapan bir anne adayının en büyük endişesini oluşturur “süt üretimi / emzirme”. Annelerin doğum ve sonrası için hazırlıkları ve listeleri oluyor. Doğuma hazırlık eğitimleri, alışveriş listeleri hazırlanıyor. Fiziki hazırlıkları eksiksiz yaparken ruhumuza iyi gelecek hazırlıkları unutuyoruz. Bunun başında da emzirme geliyor, işte tam da burada devreye giriyor Laktasyon uzmanı ya da bildiğimiz adı ile emzirme uzmanı / danışmanı.

Hastanelerde yenidoğan hemşireleri ve ebelerin emzirme konusunda bilgi ve eğitimleri oluyor. Hastane politikaları da emzirmeyi destekliyor. Fakat hepsinde değil. Kızıma doğum yaptığımda ebeler ve hemşireler her emzirme seansında farklı bir şey söylüyordu. Memeyi öyle tut, bebeği böyle koy. Senin sütün yok, mama verelim. Sonunda mide hassasiyeti ve kusma sebebiyle yoğun bakım süreci yaşadık ve ben emzirdiğimi düşünürken meğer emziremiyor, bebeğimi besleyemiyormuşum. Üstüne de çocuk doktorunun verdiği mama reçetesi ile eve ağlayarak dönmüştüm.

Komşumun emzirme danışmanı olması ve beni rahatlatarak bana emzirmeyi öğretmesi, süt üretiminin nasıl olduğunu anlatması sayesinde öncelikle rahatladım, sonra doğrusunu öğrendim ve bir baktım emerken uyuyakalmış ağzının kenarından süt akıyor.

Öncelikle şunu belirtmeliyim ki bazen siz ne yaparsanız yapın emziremeyebiliyorsunuz ya da binde bir kadında görülen bir rahatsızlıktan ötürü süt üretemeyebiliyorsunuz. Ayrıca emzirmemeyi de seçebilirsiniz. Herkes emzirecek ya da mama ile beslenen çocuklar daha az zeki diye bir durum yok!

Peki anne adayları ne yapmalı, ikinci gebeliğimde ben ne yaptım?

Doğuma hazırlandığımız gibi doğum sonrasına da hazırlanmamız gerekiyor. Doğuma hazırlık eğitimi almayı tercih etmediysek ya da doğumda bir doula ile çalışmıyorsak, hastanemizde de laktasyon uzmanı ya da emzirme danışmanı yoksa emzirme danışmanı ile görüşerek doğum sonrası için hastanede ve evde destek hizmeti planlamalıyız.

Devamını okumak için tıklayınız.

 

Yorum Bırakınız