Yaklaşık sekiz bin yıllık bir geçmişe sahiptir nohut. Kıraç topraklarda yetişen nohut bitkisinin Orta Doğu’ dan geldiği sanılıyor, asıl kökeni hakkında net bir bilgi bulunmuyor.

Buhara pilavı

Buhara pilavı

“En düzgün işleyen saat midedir. – Fransız Atasözü ”

Kültürümüzde en çok etli olarak sulu yemeği yapılan nohut çok eskilerden beri sofralarımızda yenir. Her yörede farklı sunum ve lezzetlerde pişirilir. A vitamini ve beta karoten açısından zengin bu yiyeceği genellikle kurutulmuş olarak satın alıp pişiriyoruz.

Peki bu nohutun başka nelere faydası var?

En bilinen kullanım şekli yemek olmasına rağmen en çok maskelerde ve kozmetik ürünlerinde kullanılıyor. Lifli bir besin olması sebebiyle kolon kanseri başta olmak üzere sindirim sistemi hastalıklarından koruyor. Kolestrolü dengeliyor. En önemli faydaları ise;

  • Kalp sağlığını korur.
  • Bağışıklık sistemini güçlendirir.
  • Meme kanseri ve osteoporozun önlenmesine katkı sağlar.
  • Kemik sağlığını korur.
  • İçeriğindeki folik asit sebebiyle gebelik beslenmesinde önemlidir.

Şimdi de bakalım protein deposu Acem Pilavını nasıl yapıyorum?

Malzemelerimiz; 1 su bardağı pirinç, 1 su bardağı önceden haşlanmış nohut, 1 su bardağı önceden haşlanmış bezelye, 100 gr kuşbaşı et, 1 kırmızı biber, zeytinyağı ya da tereyağı, tuz, karabiber ve 2 bardak su.

Yapılışı; etleri kendi suyunu salıp çekene kadar pişiriyoruz. Ardından ince doğranmış soğanları ve zeytinyağını ekleyip pişirmeye devam ediyoruz. Ben soğanın lezzetini renk değiştirmeden seviyorum ve ona göre kavuruyorum. Ardından pirinçleri ve kırmızı biberi ekliyoruz ve kavurmaya devam ediyoruz. Pirinçler iyice beyazlaştığında haşlanmış nohut ve bezelyeyi ekliyoruz. Ardından 2 bardak suyu ekliyoruz ve kaynamaya bırakıyoruz. Kaynadığında tuzunu ayarlıyoruz ve kapağını kapatıp altını kısıyoruz. Kısık ateşte pirinçler pişine kadar pişiriyoruz. Altını kapatıp demlenmeye bırakıyoruz. Damak tadınıza göre dere otu da ekleyerek servis ediyoruz.

Buhara pilavı

Buhara pilavı

Buhara pilavı

Buhara pilavı

Buhara pilavı

Buhara pilavı

Buhara pilavının orjinalinde havuç, domates salçası ve et suyu mevcut. Yemeğin içinde pişen havuç bizim evde sevilmiyor. Havuç çiğ olarak tüketiliyor bu sebeple koymuyorum. Kızımın domatese olan alerjisi henüz geçmediğinden domates ya da domates salçası yemeklerimde kullanmıyorum. İçinde et olduğundan et suyu da koyunca ağır oluyor, bu sebeple et suyu koymayı da tercih etmiyorum. Aslına uygun yapmak isterseniz soğanı çıkarıp et suyu ve tereyağı ekleyerek aynı tarifi uygulayabilirsiniz.

NOT: Tarifim dört porsiyona göre ayarlıdır, siz isterseniz azaltıp arttırabilirsiniz.

Afiyetle yiyiniz..

Zehra DÖRTER

 

Yorum Bırakınız