#EVDEKAL dığımız bugünlerde bahar güneşinden uzakta neler oluyor..

Dünya genelinde yaşayan insanların yaklaşık %50’ sinin D vitamini eksikliği yaşadığını biliyor muydunuz? Peki ya D vitamini eksikliğinin; kemik gelişimden bağışıklık sistemine, çocuklarda büyüme gelişmeden diş çıkarmada gecikmeye, hatta kilo verememeye kadar sağlımıza birçok açıdan etki etkilediğini biliyor muydunuz?

D vitaminin başlıca kaynağı Güneş. Faydalanabilmemiz için ise 10 ile 15 arasında uygun şekilde güneşlenmek yanı sıra doktorumuzun da kontrol ve önerisi ile takviye almak gerekiyor. Sosyal izolasyonda olduğumuz bu günlerde bahçe ya da balkon imkanımız yoksa doğal D vitamini alamıyoruz.

D vitamini neden önemli?

D vitamini kalsiyum ve fosforun bağırsaklardan emilimine yardımcı oluyor. Ayrıca kas ve kemiklerin sağlığı üzerine de katkıda bulunuyor. Bu nedenle D vitamini kas ve kemik ağrılarını, kronik yorgunluğu ve osteoporozu önlemede ve tedavi etmede kullanılıyor.

D vitamini derinin normal fonksiyonunu etkiliyor, bu sebeple sedef gibi deri hastalıklarının tedavisinde de kullanılıyor. D vitamini düşüklüğünde dişler de etkileniyor ve diş problemlerine sebep olabiliyor.

D vitamini bağışıklık sisteminin normal çalışmasında hayati bir öneme sahip. Bu nedenle D vitamini astım, Tip 1 diyabet, Crohn hastalığı ve Multiple Skleroz gibi immun sistem bozukluklarının önlenmesinde ve tedavisinde kullanılabiliyor.

En önemlisi de D vitamini kişinin ruhsal durumunu etkiliyor. Bu nedenle depresyon gibi ruhsal bozuklukların önlenmesinde ve tedavisinde önemli bir rol oynuyor.

Peki ne yapmalıyız?

Son 6 ay içerisinde yaptırdığınız kan tahliliniz de D vitamini bakıldı ise bu doğrultuda sizi takip eden Aile Hekiminizle ya da doktorunuzla görüşerek onun belirleyeceği dozda D vitamini almaya başlamalısınız. Diyelim ki elimizde bir tahlil sonucumuz yok, yine bizi tanıyan hekimimize başvuracağız ve onun yönlendirmesi doğrultusunda uygun gördüğü dozda D vitamini kullanmaya başlayacağız.

Önemli bir not: Süt içiyorum, multivitamin alıyorum, güneşli bir yerde yaşıyorum, sağlıklı besleniyorum D vitaminim düşük olmamalı diye düşünmeyin. Kan değerlerinize baktırın ve D vitamininiz düşük ise muhakkak doktor kontrolünde takviye alın. Sadece sosyal izolasyon döneminde değil her zaman..

Sağlıkla kalın, sevgiler.

Zehra Dörter

@zehradorter

Yorum Bırakınız