Her Konuda Rutini Seven Çocuklara Uyku Rutini

Doğayı gözlemlediniz mi? Uyanışı, büyüyüşü, yaşlanışı hatta mevsim geçişlerindeki ritüelleri bile hep bir rutine bağlı. Gün ışırken kapanıp, akşam ezanı sonrası açan akşam sefası çiçeğini düşünün. Uykuya geçiş ve uyanışı arasında nasıl bir düzen var. Doğadaki bu düzen doğanın parçası insanoğlunda da var. Sadece doğru rutini bulmak gerekiyor.

Hepimizin bir vücut saati var. Buna göre uyuma, uyanma ve beslenme düzenimiz var. Çocuklarımız da bizden bağımsız birer birey ve onların da kendi vücut saatleri var. Örneğin kızımın doğduğundan beri uykuya hazırlanmaya başladığı saat 21:00 ve uyuduğu saat 21:30 iken; oğlumun uykuya hazırlandığı saat 20:30 ve uyuduğu saat ise 21:00. Ortak olan ise uyanış saatleri 06:50 J Kızımda bu saati bulana kadar biraz deneme yanılma çalışmamız oldu. Saat 20 sularında başlayan uyutma çabalarımız 21:30 da uykuya dalması ile sonuçlanırdı. Uzun emzirme ve kanguruda dans seansları sonrası bizim de pilimiz biterdi. Fark ettim ki uykuya hep aynı saatte dalıyor, o zaman uyku rutinini buna göre planladık ve hayatımız kolaylaştı. Oğlumda da 3 aylık olup kolikten kurtulduktan sonra birkaç gün gece uykusuna geçiş saatini gözlemleyip rutinini oluşturduk.

Uyku düzeni, uyku rutini, kanguru, kanguruda uyutma,

Kızımın uyku rutini: Ilık bir banyo ve papatya yağı ile masaj, biraz geçirdiğimiz gün hakkında sohbet, kitap okuma ve uykuya dalış. (5 yaş)

Oğlumun uyku rutini: Ilık bir banyo, papatya yağı ile masaj, kitap okuma, kanguruda dans ve uykuya dalış. (1,5 yaş)

Her gün muhakkak duş aldırıp, masaj yapıyoruz. Bu hem ten tene temas ihtiyacını karşılıyor, hem de keyifli bir zaman geçirmiş oluyoruz. Ayrıca masajın ve özellikle papatya yağı ile yapılmış masajın rahatlatıcı etkisi de mevcut. İki çocuğun duş yapıp masajlarının yapılmasının ardından ikisine bir arada kitap okuyoruz. Ardından birimiz kızıma kitap okurken, diğerimiz de oğlumla kanguruda dans ediyoruz. Eşim evde olmadığında kanguruda oğlumla dans ederken kitap okuyorum. Böylelikle müzikle değil de kitapla uykuya dalmış oluyor.

Kanguruda Uyutma ve Yatağa Geçiş

Devamını okumak için tıklayınız.

 

 

Yorum Bırakınız