Dünya Emzirme Haftası 1 – 7 Ağustos #WBW2015

40 haftayı bitirdiniz ve muazzam bir mutluluğu taçlandırdınız. Bebeğinizi kucağınıza aldınız, onun o muhteşem kokusunu içinize çektiniz. Peki ya bebeğiniz? O huzurlu ve güvende olduğu ortamı bıraktı ve sizin kollarınıza geldi. Bir anne olarak ona güvende olduğunu hissettirmeli ve mutlu bir bebek olmasını sağlamalısınız. Bunun çok kolay bir yolu var. Yaradanın mucizesi: ANNE SÜTÜ!

anne sütü

anne sürü

Emzirmek; anne ve bebek arasında koparılmaz duygusal bir bağ oluştururken, bebeğin de kendini huzurlu ve güvenli hissetmesine yardımcı olur. Anne sütü ile beslenmek bebeğinizin fiziksel ve zihinsel gelişimini en iyi şekilde sağlar. Bebeğiniz büyürken sütünüzün değişimi de onun gelişimini destekler, diş ağrılarını dindirir, oyun oynarken yaşadığı sıkıntıları çözmesine yardımcı olur.

Dünya Emzirme Haftası’ ülkemizin de içinde bulunduğu 120’den fazla ülkede her yılın ağustos ayının ilk haftasında (1-7 ağustos) kutlanmaktadır. İlk kez 1990 yılında ‘Dünya Sağlık Örgütü’ ve ‘UNICEF’ tarafından deklare edilen bu haftanın amacı; tüm dünyada anne sütü ile beslenmeyi desteklemek ve yaygınlaştırmaktır. Bu amaçla emziren pek çok anne, pekçok aktivitede bulundu. Ben de onları desteklediğimi paylaşmak istedim. Bir annenin bebeğine verebileceği en güzel hediyedir, anne sütü. Anneliği ve emzirmeyi tatmamış kişilerin paylaşımlarını önemsemeden, bol bol emzirmeli, mutlu günler dilerim..

“Vel vâlidâtu yurdı’ne evlâdehunne havleyni kâmileyni li men erâde en yutimmer radâah(radâate), ve alel mevlûdi lehu rızkuhunne ve kisvetuhunne bil ma’rûf(ma’rûfi), lâ tukellefu nefsun illâ vus’ahâ, lâ tudârra vâlidetun bi veledihâ ve lâ mevlûdun lehu bi veledihî ve alel vârisi mislu zâlik(zâlike), fe in erâdâ fısâlen an terâdın min humâ ve teşâvurin fe lâ cunâha aleyhimâ ve in eradtum en testerdıû evlâdekum fe lâ cunâha aleykum izâ sellemtum mâ âteytum bil ma’rûf(ma’rûfi), vettekullâhe va’lemû ennellâhe bi mâ ta’melûne basîr(basîrun). (Bakara – 233)”
“Emzirmeyi tamamlamak isteyenler için anneler çocuklarını iki tam yıl emzirirler. Onların (annelerin) yiyeceği, giyeceği bilinene (örfe) uygun olarak çocuk kendisinin olana (babaya) aittir. Kimseye güç yetireceğinin dışında (yük ve sorumluluk) teklif edilmez. Anne çocuğu (sebebiyle), çocuk kendisinin olan baba da çocuğu dolayısıyla zarara uğratılmasın. Mirasçı üzerindeki (sorumluluk ve görev) bunun gibidir. Eğer (anne ve baba) birbiriyle görüşerek ve karşılıklı anlaşarak (çocuğu iki yıl tamamlanmadan) sütten ayırmayı isterlerse, ikisi için de bir vebal (günah) yoktur. Ve eğer çocuklarınızı (bir süt anneye) emzirtmek isterseniz, örfe uygun vereceğinizi ödedikten sonra size yine bir vebal yoktur. Allah’tan korkun ve bilin ki Allah yaptıklarınızı görendir. (Bakara – 233)”

Yorum Bırakınız