İnaltı Mağarası

Doğa aşığı bir çocuğunuz varsa Sinop’ a geldiğinizde muhakkak keşfedeceğiniz bir yer İnaltı Mağarası…

İnaltı Mağarası

İnaltı Mağarası

Yaz sonunu ve bayramı bir araya getirdiğimiz tatilimizi Sinop’ ta geçiriyoruz. Buranın doğası ile tanıştırıyoruz kızımızı. Gezdiğimiz yerlerde gördüklerimizi anlatıyoruz, sorularına cevap veriyoruz. Bilmiyorsak eve döndüğümüzde bilgisayarda araştırıp öğreniyoruz.

Şimdi biraz İnaltı Mağarası’ ndan bahsedelim..

İnaltı Mağarası

Sinop’ un Ayancık ilçesine 35 km uzaklığında, yer yer toprak ya da mıcırlı olmak üzere bozuk asfalt yolu ormanın içinden geçen, İnaltı Köyü sınırları içerisinde bir mağara. Birkaç yıl evvel yatırım yapılıp yol düzeltilmiş, içeriye aydınlatma ve yürüyüş parkuru yapılmış. Girişine geldiğinizde sizi uçsuz bucaksız çam ormanı manzarası karşılıyor. Aracınızı park ettikten sonra merdiven ve yokuşlardan oluşan bir yamaç tırmanıyorsunuz. Tırmanış parkuru üzerinde çeşitli ağaçlar mevcut: gürgen ağacı, meşe ağacı, mürver ağacı gibi..

İnaltı Mağarası

NOT 1: Yukarı çıktıkça serinliyor hava, bu yüzden yanınızda üşütmeyecek bir giysi bulundurmanızda fayda var.

Mağaranın girişinde bir çay ocağı var ve dinlenmek için de banklar. Dinlenirken çayınızı yudumlamanız ve orman manzarasında keyif yapmanız da mümkün.

Güvenlik amaçlı olduğunu düşündüğümüz demir parmaklıklar sizi karşılıyor mağara girişinde. Demir parmaklıklardan içeri girdiğinizde serin yayla havası ile buluşuyorsunuz. Kendine has renkleri olan sarkıtlar, dikitler çocukların hayal gücünü geliştiren hikayeler anlatmanız için şekiller sunuyor. İçeride 3,5 km yürüyüş parkuru var. Aydınlatmalar biraz göz yorsa da keyifle yürüyorsunuz.

İnaltı Mağarası

Yer yer usul usul akan sular çocuklarda merak uyandırıyor. Yerli halk buranın havasının astıma iyi geldiğini söylüyor, henüz kanıtlanmış bir durum olmamakla beraber gerçekten içeri girdikten sonra aldığınız her nefes size şifa gibi geliyor.

Siz de yürüyüş esnasında çocuğunuz ile beraber sarkıt ve dikitlere dokunursanız hisleriniz üzerine sohbet ederek ketifli bir zaman geçirmiş olursunuz. Sonrası da şekilleri hayal gücünüzle canlandırmaya kalıyor. Hatta biz sarkıtlardan damlayan suyun tadına bile baktık 🙂

İnaltı Mağarası

İnaltı Mağarası

NOT 2: Eğer yanınızda bir de piknik malzemeleri bulundurursanız girişte aracınızı park ettikten sonra odun fırını mevcut. Masalarda fırında pişirdiklerinizi yiyebilirsiniz.

NOT 3: Tuvalet sorunu henüz çözülmediğinden bu konuda belki çocuklarınız için portatif tuvalet bulundurmak isteyebilirsiniz.

Sevgiyle kalın.

Zehra DÖRTER

 

Yorum Bırakınız