Bir annenin bebeğine vereceği en kıymetli besin ANNE SÜTÜdür. Doğru beslenerek, düzenli uyuyarak ve bebeği doğru tutarak emzirmek mümkündür. Ancak doğum sırasında ya da sonrasında yaşanan bazı problemler annenin emzirmesine engel olabilmektedir. Böyle durumlarda bebeğin beslenmesinin devam etmesi için doktorlar anne sütüne eş değer formül mamalar ile takviye sağlamaktadır.

“Her yeni doğan bebek yeni bir dünya demek..!”

– Barış Manço – 

emzirme

3 gün yoğun bakımda kalıp, 1 gün damar yolu ile 2 gün de biberon ile beslenen ve sonrasında biberona alışmış olarak eve gelen bebeğimi 15 günlük bir uğraşın ardından anne sütü ile beslemeyi başardım. Tabi ki doktorumuzun önerisi ve Güliz Zehra’ nın kilo alma problemi nedeniyle mama takviyesi de bir süre yaptım.

Peki bu süreçte ben nasıl beslendim?

Kendime birebir uyduğum saatlik bir beslenme programı hazırladım. Çok az uyuyan bir bebeğim olduğundan ev işleri, yemek pişirmek gibi ihtiyaçlarımızın karşılanmasına eşim, komşum ve annem destek oldular. Bu yüzden tüm yeni annelere bebekleri 2 aylık olana kadar yalnız olmamalarını tavsiye ederim. Uyguladığım beslenme programı ise;

08:00 1 su bardağı İbrahim Saraçoğlu’ nun incir kürü

08:30 Kahvaltı (Kalsiyum zengini eskikaşar ve protein zengini yumurta muhakkak olmalı)

09:00 Bira Mayası Tableti

10:00 Avucum kadar çiğ kuruyemiş ve bir bardak Hipp Natal çay

11:00 1 porsiyon mevsim meyvesi

12:00 Öğle yemeği ve bira mayası tableti (Etli sebze yemeği ve pilav ya da makarna. Öğle ve akşam yemeklerinde menüye göre pilav, makarna ya da tam tahıllı 2 dilim ekmek muhakkak tükettim.

Yemek sonrası bebekle beraber 2 saat uyku. Uykum olmasa bile bebeğimi göğsüme yatırıp onu koklayarak sırt üstü uzanıp dinlendim.

14:00 1 porsiyon sütlü tatlı

15:00 1 bardak Hipp Natal çay

16:00 5 adet hurma, 3 adet kuru erik, 3 adet gün kurusu ve 1 tutam kuru siyah üzüm

17:00 Kaliteli karbonhidrat saati (Ev yapımı börek, poğaça, kısır, patates salata gibi 5 çayı menüsü)

18:00 1 porsiyon mevsim meyvesi

19:30 Akşam yemeği (Çorba, salata, et – tavuk ya da mevsime göre balık) ve bira mayası tableti

21:00 1 porsiyon meyve

22:00 1 kase yoğurt ve ardından uyku

Tüm bu beslenme programı içserisinde en az 3 litre de su içmeyi ihmal etmedim.

Sütünüzü arttıran bol su içmek ve emzirmek.. Siz ne kadar çeşitli beslenirseniz sütünüz o kadar lezzetlenir, ne kadar lezzetlenirse bebeğiniz de o kadar çok emer, ne kadar çok emerse o kadar çok sütünüz artar. Burada unutulmaması gereken bir husus ise; kalsiyum ve demir birbirini bağlar. Yani et yediğinizde yanında yoğurt tüketirseniz ne kalsiyum alırsınız ne de demir.

Bu sıklıkla beslenirsem kilo alırım, eski formuma dönemem korkusunu ya da endişesini yaşayabilirsiniz. Ben çoğu zaman bebeğimle yalnızdım. Bu yüzden kendimi iyi hissettiğim her an hareket ettim ya da bebeğimi de alıp yürüyüşe çıktım. Bebeğim ne zaman isterse emzirdim. Bu nedenle kilo almadım hatta Güliz Zehra 6 aylık olduğunda doğum öncesi kiloma da döndüm. Sizlere de tavsiyem bu sıklıkla olmasa da bu çeşitlilikle beslenmeniz ve bol bol su içmenizdir.

“Hayat zordur. Bu bir gerçek. Ama bir kez bu gerçeği anlar ve kabul ederseniz, hayat artık o kadar da zor olmaz. Çünkü bir kez kabul ettikten sonra, hayatın zor olduğu gerçeğinin bir önemi kalmaz.”

(M. Scott Peck’in “The Road Less Travelled (Az Gidilen Yol)” kitabından alıntı)

Sütünüzle kalın, mutlu kalın..

Zehra Dörter

Yorum Bırakınız