BLW nedir, BLW ile büyümek de nedir? Doyur şu çocuğu adam akıllı, yatsın uyusun. Vereceksin bir kase pirinç unundan muhallebi bak nasıl uyuyor geceleri… Daha neler neler duydu bu kulaklar beş yıllık analık ömründe…

blw, baby led weaning

Doğum sonrası hayat pek de kitaplardan okuduğumuz gibi olmuyor aslında. Çünkü her anne ve bebeği buluştuktan sonra hayat onlar için farklı akıyor. Ben bu sebeple çocuk gelişimine dair ne kadar yayın varsa takip ediyorum, bir süzgeçten geçirdikten sonra alıp okuyorum. Sonra okuduklarımı harmanlayıp kulağıma küpe ya da koluma bileklik yapıyorum. “BLW” yani “Bebek Öncülüğünde Beslenme” de benim için bu konulara örnektir.

Çoklu gıda alerjisi sebebiyle kızımın BLW hikayesi 10 aylıkken başlamıştı. Eline verebileceğim besinlerin büyük bir kısmına alerjisi vardı. Çiğneme ve yutma refleksi geliştiği için kısa sürede adapte olmuştu. Parmak gıdalarla yolumuza devam etmiştik.

BLW yapınca başımız göğe mi erdi? Evet. 

Bebek öncülüğünde beslenmenin en büyük katkısı özgüvenli bir birey yetiştirmektir. Ne yiyeceğini siz belirleseniz de ne kadar yiyeceğini kendisi karar verir. Eğer siz “sen daha doymadın” diyen bir ebeveyn değilseniz, ayakları yere sağlam basan bir birey olması yolunda ilk taşları koydunuz demektir. Bunu nereden mi biliyorum? 3,5 yaşındayken kızım bir gün okula şortla gitmek istediğini söyledi. Ben de “Düştüğünde dizlerin yara olabilir giymesen daha iyi olur” dedim ve bana “Ne giyeceğime sen karar veremezsin, bu benim bedenim” dedi. Bu cümleden sonra cevap veremediğim gibi kıyafetlerine de karışmadım.

BLW’ nin katkıları nelerdir?

  • Bebeğinizin özgüveninin gelişmesini desteklersiniz.
  • Bebeğiniz yemeğini kendisi yerken siz de soğumadan yemeğinizi yiyebilirsiniz.
  • Görme, koku ve tat alma duyularının gelişmesine de destek olursunuz.

Bir ebeveynin hayatında en çok yakındığı konudur sıcak çay ya da yemek yiyememek. Zira biz eşimle kızımı büyütürken BLW öncesi sırayla yemek yiyorduk, yemek soğumasın diye. Şimdi aklıma geldikçe gülüyorum ama yalnız bir ebeveynseniz bunu yaşıyorsunuz. Kızımda edindiğim tecrübelerim sayesinde oğlumda daha bilinçli hareket ettim.

Devamını okumak için tıklayınız. 

Yorum Bırakınız