Aynı nehirde iki kez yıkanamazsın ama her doğumunda bir mucizeyi yeni baştan yaşarsın. İşte bence annelik tam da böyle. Bir de kendi bedeninizde büyüttüğünüz mucizeyi, yine bedeninizden gelen bir mucize ile beslemek, emzirmek.. Benim için tarifi mümkün olmayan duygularla dolu bir an.

Emzirme, beslenme, emzirme diyeti, emzirme beslenmesi,

 Her annenin nasıl ki doğum hikayesi farklı oluyor, emzirme serüveni de farklı oluyor. İlk bebeğimde yaşadığım sorunları ikinci bebeğimde yaşamadım, çünkü önlemlerimi almıştım. Söylemeden edemeyeceğim ilk bebeğimde duyduğum tüm olumsuz cümleleri ve hurafeleri ikincisinde de duydum, hatta beşinciyi doğursam yine duyacağıma eminim. Tek fark geçmişte üzüldüğüm için tekrar beni üzmesine izin vermemeyi öğrendim. Evrildim.

Hamileliğim süresince beslenmemde tek dikkat ettiğim dengeli ve düzenli beslenmek oldu. Mevsime uygun beslendim ve paketli ürünler tüketmedim. Bir alerji geçmişimiz de olduğundan genel alerjenlerden de uzak durdum. Kilo takıntım olmadı zira ilk hamileliğimde 20, ikincisinde 18 aldım. Emzirme dönemimde de beslenmeme aynı şekilde devam ettim. Ne çok sütüm olsun diye gereksiz yüklendim ne de kilo vereyim diye diyet uyguladım.

Bilinmesi gereken bence en önemli birinci konu sütünüzü arttıran bol su tüketmeniz ve sık emzirmeniz. Yedikleriniz ise sütünüzün lezzetini arttırır, zenginleştirir ve kalitesini arttırır.  İkincisi ise sütü üreten beynimiz. Beynimiz süt hormonu salgılar, memelerimiz dolar ve bebeğimiz emer. Memenin görevi bir cezve gibi sütü bebeğe taşımaktır.

Emzirme sürecim boyunca çok çeşitli beslenmeye özen gösterdim. Burada dikkat ettiğim husus çoklu gıda alerjisi ile büyüdü kızım ve ona dokunan gıdaları tespit ettikçe beslenmemden çıkardım. Oğlumda da aynı eliminasyonu çok erken yaptığımdan büyüme ile birlikte alerjik gıda sayısı daha az oldu.

Peki nasıl beslendim genel hatlarıyla bakalım mı?

  1. Güne hep erken başladım. Kahvaltı öncesi yapmam gereken rutinlerimi tamamlayıp hemen hemen her gün aynı saat aralığında keyfini çıkararak kahvaltı yaptım. Yalnız olduğum için sevdiğim bir programı açıp kahvaltımı yaparken bir yandan da bebeğimi emzirdim ya da döşüme yatırdım. Kahvaltımdan yeşillikleri, yumurtayı ve peyniri eksik etmedim.
  2. Ara öğünlerimi

Devamını okumak için tıklayınız. 

 

 

 

Yorum Bırakınız