Emzirmek çok keyifli fakat göğüs ucu yaraları nasıl geçer?..

Sevgili anneler ve anne adayları çok şükür ki çözümsüz bir sorun değil, göğüs ucu yaraları geçiyor, emzirmekten vazgeçmeyin!

Kızımda da yaşadım ama oğlumda bir başka oldu. Geçmeyen pamukçuğu sebebiyle sürekli ağrıyan ve akan yaralarla emziriyordum. Sonunda geçti. Nasıl tedavi ettiğime gelmeden nasıl oluştuğuna bir bakalım.

Emzirme yaraları neden oluşuyor?

  • Bebeğin göğüs ucu tam kavrayamaması,
  • Bebekteki pamukçuğun anneye geçmesi,
  • Diş çıkarma döneminde ısırması.

Yenidoğanın çenesinin kuvvetsiz oluşu ve göbek kordunu ile beslenirken emmeyi öğrenmeye çalışması sabır gerektiren bir süreç. Bu dönemde ne yaparsanız yapın yara oluyor. Fakat hızlı iyileştirmek mümkün. İlk olarak oğlumda deneyimlediğim ve gerçekten işe yarayan Silverette göğüs ucu kapaklarını hamileliğin son haftalarında kullanmaya başladım. Gümüşün iyileştirici özelliği sayesinde göğüs uçları yumuşak kalıyor ve hamilelikte de çatlamıyor. Doğum sonrası da ilk günlerde emzirme sonrası kısa sürelerle sonra da aralıksız olarak kullandım. Yanı sıra Philips Avent’ in göğüs kalkanını kullandım. Geceleri iki ürünü birden takıyordum, sızan sütler içine doluyordu. Gündüzleri de belli aralıklarla iki ürünü dönüşümlü takıyordum ki hava alarak iyileşmeyi hızlandırsın diye. Hiç krem kullanmadan bir haftada iyileşmişti yaralarım.

Silverette, göğüs ucu yaraları, göğüs kalkanı, probiyotik, hindistan cevizi yağı

Silverette, göğüs ucu yaraları, gümüş göğüs ucu kapakları

Oğlum üç aylık olduğunda ise gizli idrar yolu enfeksiyonunun bağışıklığını düşürmesi sebebiyle pamukçuk oldu ve enfeksiyonu fark edip tedavi edene kadar bana da geçti. Bu süreç 4 ay kadar sürdü. Çektiğim ağrının, acının tarifi mümkün değil. Bu süreçte pek çok ürün denedim. Cildiyeye gittim, onun verdiği kremler, çocuk doktorumuzun önerdiği kremler, kortizonlu kremler, neler neler.. Üstüne bir de hassas olan göğüs dokusu alerji oldu. Ağrılarıma ağrı, acılarıma acı eklendi.

Öncelikle alerjinin geçmesi için doğal bir iyileştirici gerekiyordu. Hergün duş alıp duşta göğüs uçlarıma Ozonlabs O3RSS Probiyotikli Yüz Temizleme Köpüğü sürüp birkaç dakika bekleyip duruladım. İçeriğindeki probiyotik yaralar sebebiyle kaybolan cildin eksiğini tamamlamaya yardımcı oldu. Ardından gerçek Hindistan cevizi yağı sürdüm. Tamamen emene kadar giyinmedim. Burada tabi bebeğimin uykuda olduğu zamanı değerlendirdim. Ayrıca sık sık hava almasını sağladım. Geceleri de Silverette gümüş göğüs ucu kapaklarını takıp yattım.

Dışarıdan yaptığım bu uygulamaların yanı sıra Laxa Fiber Pro1 ekledim yoğurtlarıma. Her gün 1 bardak Kefirzadem kefir içtim. Probiyotiğin yanı sıra protein ve vitamin dengesini de sağladım. Beslenmemi buna göre düzenledim. Böylelikle sütümden oğluma da geçti ve onun da bünyesi kuvvetlendi. Ağzına da Hindistan cevizi yağı sürdüm. Bağışıklığı güçlenip pamukçuk da iyileşince ikimiz de tedavi olmuş olduk.

Mevsime göre papatya çayı ile silmek ya da ayva çekirdeklerinin jelini sürmek de göğüs ucu yaralarına iyi geliyor.

Benim önerilerim bunlardı, yaşayıp farklı bir çözüm önerisi olan varsa yorumlarda bekliyorum.

Sevgiler,

Zehra DÖRTER

@zehradorter

 

 

Yorum Bırakınız