Stratejik oyunlarla okul başarısını desteklemek mümkün, bu konuda da sudoku en büyük yardımcımız.

Okullar açıldığında ebeveynleri okul alışverişi stresi sarıyor. O bitiyor, bu kez ödeve konsantre olma zorluğu başlıyor. Biz ebeveynler olarak çocuklarımızın konsantrasyon sürelerini destekleyecek aktiviteler yaparak derslerinde ki başarılarını da desteklememiz gerekiyor. Burada imdadımıza bir Japon tipi bulmaca yetişiyor.

Su Doku; Japonca “Sayılar tek olmalı” anlamına gelen Suuji wa  dokishin ni kagiru kelimelerinin kısaltmasıdır. Entelektüel rakam bilmecesi olan sudoku, çocuklarda ve yetişkinlerde zekanın gelişimine önemli ölçüde katkıda bulunuyor. Oyunun amaca 9 kareden oluşan her sütunu, satırı ve 3*3’ lük bloğu 1’ den 9’ a kadar olan rakamları birbirini tekrarlamayacak şekilde doldurmak. Bazı rakamlar bulmacaya zaten yerleşmiş oluyor ve bize ip ucu oluyor, bize düşense kalan yerleri doğru bir şekilde yerleştirmek oluyor. Pötikare Yayıncılık’ ın hazırladığı çocuklara özel sudokular ise rakam yerine resimlerden oluşuyor ve bu resimler çocukların en sevdiği çıkartmalardan oluşuyor. Yaş gruplarına göre hazırlanan çıkartmalı sudokular ise 4*4, 5*5, 6*6 ve 7*7 kareden oluşuyor. Her bir sudoku kitabında 10 farklı temalı sudoku bulmacası yer alıyor. Çıkartmalar ise orta sayfada yer alıyor.

Peki sudoku bulmacalarının faydası nedir?

Erken yaşta çocukların sudoku ile tanışmalarının pek çok faydası var. Benim için en önemli faydaları ise anaokulu çağındaki çocuğun;

  • Odaklanması süresini uzatıyor.
  • Dikkat dağınıklığını engelliyor.
  • Sistematik ve çok yönlü düşünme becerisini geliştiriyor.
  • Analitik bakış açısı kazandırıyor.
  • Erken yaşta matematiğe giriş eğitimi oluyor.

Günümüzde pek çok mühendislik disiplinin mezun iş insanlarının bile analitik bakış açısı kazanmada zorlandığını görüyorum. Hayatın her alanında mühendis olun ya da olmayın analitik bakış açısı önem kazanıyor. Örneğin; doğru işe yerleşebilmek için, önceliklerini belirlemek, hedeflerin doğrultusunda sana uygun şirketi ve işi seçmek, o işe kabul edilmek.. Bunların her biri bir stratejik plan aslında ve bunun doğru akışta ilerleyebilmesi için de analitik olmak gerekiyor. Bu sebeple erken dönemde sudoku ile tanışmak, her yaşta sudoku ile vakit geçiriyor olmak çok kıymetli ve önemli.

Yeni nesil bu konuda çok şanslı. Pötikare Yayıncılık çıkartmalı sudokuları; çıkartmalı olması sebebiyle çocukların keyifle oynamasını sağlıyor. Rakam yerine resimle olmaları da sudoku mantığını öğrenmelerinde katkı sağlıyor. Böylece her yaşta sudoku hayatına yer etmiş olacak ve çoklu düşünme becerisini her yaşta destekliyor olacak. Bundan daha iyi nasıl olur.

Bu konuda siz ne düşünüyorsunuz, yorumlarda buluşalım?

Sevgiler

Zehra Dörter

@zehradorter

Yorum Bırakınız