Dar Sokakların Taş Duvarların Tarihin İçinden

Ayvalık uzun yıllar önce koruma altına alınmış tarihi ve doğasıyla insanı kendine çeken bir yer. Sokaklarını gezerken geçmişte neler olduğunu, o sokaklarda kimlerin yürüdüğünü hayal etmeden geçemiyorsunuz. Tarihi dokusu öyle etkiliyor ki gezdikten sonra “Acaba buraya mı yerleşsek diyorsunuz?”  Macaron Konağı ve Macaron Hotel de işte tam bu duygularla hayata geçiyor.

Macaron Otel, Macaron Konağı

Ayvalığın ve konağın büyüsü Serpil Hanım ve ailesini o kadar etkilemiş ki, hayatlarının kalanını o keyfi ve huzuru yaşayarak ve paylaşarak devam ettirmek istemişler. Macaron Konağını kendilerine yaşam alanı yapmak isterken tarihi dokusuna müdahale etmeden odaları misafirleri için dizayn etmişler. Hem tarihe hem de doğaya saygılı ve çocuk dostu bir otel.

Konağın adının ise ayrı bir hikayesi var. Ayvalıkta o bölgeye Macaron olarak geçiyormuş. Sokağın adı da Macaron Sokağı olarak biliniyor. Macaron’ un anlamı ise o bölgede çokça yetişen “Mercanköşk” adlı bitkiden geliyor. Bölge halkının bahçelerinde çokça bulunan ve kekik ailesinden gelen küçük, sevimli bir bitki. Otelin bahçesinde de yetiştiriyorlar.

 

Otelin hizmetlerinden bahsedecek olursak;

  1. Restorasyon sonrası oda + kahvaltı olarak hizmet veren Macaron Otel’ in .
  • Tek kişilik
  • İki kişilik
  • Üç kişilik
  • Aile suiti
  • Superior oda hizmetleri bulunuyor.
  1. Minik ve sardunyalı camları ile sokağa ya da otelin bahçesine bakan odaları hem temiz hem de konforlu.
  2. Yalnız ya da eşiyle giden misafir de çocuğu ile giden misafir de keyifle konaklayabiliyor.
  3. Çocuk dostu bir otel ve personelleri de çocuklarla iletişimi çok iyi. Her biri güler yüzlü.
  4. Mutfağında pişen lezzetlerin her biri doğal ve mevsime uygun.

Biliyorsunuz çoklu besin alerjisinden ötürü konaklayacağımız otelin mutfağı her şeyden önemli oluyor. Artizan Bakkal’ ın ekşi mayalı ekmekleri, reçelleri, özenle seçilmiş peynir ve zeytinleri.. Hem damağınızda unutulmaz yer ediyor, hem de içiniz rahat yiyebiliyorsunuz. Evimin rahatlığı ve sıcaklığında çok güzel bir tatil oldu benim için.

Ayvalık Doğa Festivali kapsamında da Otelimizde; Artizan Bakkal’ ın Akkızlı Sıcak Ot ve Lorlu Arap Saçlı Sandviçlerinden yedik. Akkızlı hem leziz hem de faydalı bir otmuş ve biz İstanbullular pek bilmiyormuşuz. Lorlu ve Arap Saçlı Sandviç de yine bu yöreye has bir otla hazırlanıyor. İkisi de birbirinden güzel ve lezizdi. Ayvalık Doğa Festivali hakkında okumak isterseniz tıklayabilirsiniz.

Eğer ki doğa ile iç içe, samimi ve içten insanlarla tarih kokan bir tatil istiyorsanız rotanızı Ayvalık olarak belirleyin. Unutmayın kısa bir tatil sonrası siz de bizim gibi oraya yerleşme hayali kurabilirsiniz.

İki alerjik çocukla keyifli bir tatil geçirip, midemizi ve gönlümüzü bolca doğal gıdalarla besleyen Macaron Hotel’ e sonsuz sevgi teşekkürlerimizi sunuyorum.

Sevgiler

Zehra Dörter

@zehradorter

Yorum Bırakınız