beyaz fırın

Büyük dede Kosma’ nın ailesini geride bırakıp yerleştiği Balat’ ta başlamış Beyaz Fırın’ ın hikayesi.

1800’ lerden bugüne iki aşırı geride bırakmış ve Türkiye’ nin de tarihine tanıklık etmiş. Un ve şekerin karne ile alındığı zor dönemlerden geçen ve bugünkü modern haline gelen Beyaz Fırın tam bir aile işletmesi. Nasıl ki evimizde kendi yemeyeceğimizi misafire sunmazsak bu anane ile üretimlerini yapıyor ve her şubesinde de aynı standardı sürdürüyor. O zor dönemlerde poğaça ve açma satmanın zor olması sebebiyle ortaya çıkan patatesli sarma bugün de menüde mevcut ve benim de gözde lezzetlerimden biridir.

İki asırlık pastaneye 5. Kuşak yönetici Natalie Hanımın da lezzetleri de eklenmiş.

Natalie Hanımın Beyaz Fırın mutfağında büyümesinin de etkisi olsa gerek, yeni lezzetleri kendi mutfağında hazırlayıp daha sonra satışa sunuyormuş. Kendi vizyonu ve annelik hassasiyeti ile dönemsel menüler uygulanıyor. Çünkü menüden yediğiniz her sebze ve meyve mevsiminde toplanıp, hazırlanıp sunuluyor. Yaz tatlılarında yaz meyvelerini ya da kahvaltılarda yaz sebzelerini görüyoruz. Kışın ise yeni bir menü ile bizleri karşılıyor. Böylelikle evlerimizdeki hassasiyetimizi dışarıda yemek yerken de gösterebiliyoruz.

Pastane denince aklınıza ne geliyor bilmem ama burası pastaneden de öte..

Günün her saati her damak zevkine uygun bir şeyler bulabiliyorsunuz. Toplantı da yapabiliyorsunuz, kutlama da.. Beyaz Fırın’ a geldiğinizde ofisinizdeki gibi konforlu olarak çalışmanız, kitap okuyup kendinize zaman ayırmanız ya da arkadaşlarınız ile buluşup saatlerce keyifli sohbetler edebilirsiniz. Güler yüzlü ve saygılı bir ekip çalışıyor içeride. Sık sık yanınıza gelen ya da siz daha bitirmeden tabağınızı önünüzden alan kimse yok. Yediğiniz her şeyden keyif alıyorsunuz ve memnun ayrılıyorsunuz.

Benim için ne yediğim kadar nerede yediğim ve nasıl hizmet aldığım da önemli. Seçim yaparken garsonların sorduğum soruya yanıt verebilmesi, menünün içeriğine hakim olması, servis yaparken mutlu olması çok çok önemli. İkinci önemli konu ise yediklerimin lezzeti. Hele ki ikinci kez gidiyorsam aynı lezzeti ararım ve Beyaz Fırın’ da bir lezzet standardı var. Bunu okuyunca fabrikasyon üretim aklınıza gelmesin. Bu şeflerin konusunda ne kadar uzman olduğu ve lezzetlere ne kadar hakim olduğunun göstergesi.

Ben bu satırları size yazarken menü gözümün önüne geliyor ve karnım acıkıyor. Sizlere de gönül rahatlığı ile tavsiye ediyorum ve deneyimledikten sonra muhakkak benimle de yorumlarınızı paylaşın, bekliyorum.

Sevgiler,

Zehra Dörter

@zehradorter

Yorum Bırakınız