Günlük beslenme düzenimize hurma ekleyerek farkında olmadan pek çok konuda bedenimize katkıda bulunuyoruz. Örneğin; salgıladığımız hormonları düzenliyor, kan şekerini dengeliyor ve tatlı ihtiyacını azaltıyor, tokluk hissi veriyor ve aşırı beslenmeyi önlüyor.

Ayrıca; Resûlûllah (S.A.V) Efendimiz – “Kadınlarınıza loğusa döne­minde hurma yediriniz. Kim loğusalığında hurma yerse onun çocuğu AKILLI ve AĞIR­BAŞLI olur. Çünkü hurma Hz. Meryem’in loğusalığındaki yiyeceği idi. (Hz. Meryem vali­demize Allah (C.C.) kuru bir hurma ağacından onu vermişti). Şayet (loğusa için) hurmadan daha iyi bir yiyecek olsa idi Allah (C.C.) Onu Meryem’e ikram ederdi.” buyurarak hurmanın önemini belirtmişlerdir.

Hurma suyu ile rafine şeker ile pişirdiğimiz her gıdayı pişirmek mümkün. Çünkü şekerin vücudumuz tarafından tolere edilebilmesi için çok fazla su tüketmek gerekir. Bu fazla tüketilen suyun bir miktarı da ödem olarak vücudumuzda kalır maalesef.

Hurma ile ödem atmak da mümkün. Nasıl mı?

Her gece yatmadan evvel bir bardak suya 1 adet hurma koyuyoruz. Sabah kalkınca hem hurmayı yiyoruz hem de suyunu içiyoruz. Hem bağırsak hareketlerimiz düzenlenir hem de ödem atarız.

Faydaları saymakla bitmez hurmadan hurma suyu yapımını okumak için tıklayınız.

Ben neler yapıyorum birkaç örnek yazayım istedim.

  • Kakaolu Toplar: 7 hurma, 3 gün kurusu kayısı, 1 muz, 2 çay bardağı yulaf, 4 yemek kaşığı dövülmüş fındık, 1 tatlı kaşığı kakao. Hurmaları sıcak suda 2 saat bekletiyoruz. Yumuşayınca meyvelerle birlikte rondodan çekiyoruz. Ardından yulaf kepeği, hurma suyu, kakaoyu da ekleyip bir kez daha rondodan çekip şekil veriyoruz.
  • Truff: 4 havuç, 1 su bardağı ceviz içi, 1 su bardağı yulaf kepeği, 1 tatlı kaşığı tarçın, 7 hurma, 3 yemek kaşığı zeytin yağı. Havuçlar zeytinyağında suyunu salıp çekene kadar kısık ateşte pişiriyoruz. Hurmaları sıcak suda 2 saat bekletiyoruz. Havuçlar soğuduğunda ceviz içi, yulaf, hurma, hurma suyu ve tarçını rondodan çekiyoruz ve şekil veriyoruz.
  • Kakaolu kek: 2 yumurta, 1 su bardağı un, 4 yemek kaşığı tereyağ, ½ su bardağı süt, 2 yemek kaşığı zeytinyağı, 14 hurma, 1 muz, 4 yemek kaşığı kakao, ½ su bardağı fındık içi, 1 tatlı kaşığı karbonat. Hurmaların çekirdeklerini çıkarıp sıcak suda bekletiyoruz. Yumuşayınca blenderden geçirip püre haline getiriyoruz. Yumurtaları iyice çırptıktan sonra yağları da ekleyip tekrar çırpıyoruz. Sütü ve hurma püresini de ekleyip çırpmaya devam ediyoruz. Muz, fındık ve kakao da ekleyerek çırpmaya devam ediyoruz. Son olarak karbonatı da ekleyip çırpıyoruz. Yağlı kek kalıbında pişiriyoruz.

Alternatif tarif üretmek çok mümkün. Kurabiyelerde, pankeklerde hatta şerbetli tatlılarda da kullanılabilir. Ben henüz denemesem de deneyen yemek bloggeri arkadaşlarım var ve bende yakında deneyeceğim.

Siz ne düşünüyorsunuz, yorumlarınızı bekliyorum.

Afiyet şifa olsun.

Zehra DÖRTER

@zehradorter

 

Yorum Bırakınız