Bol lifli bir ekmek tarifi için hazır mıyız?

Sağlıklı karbonhidrat denince benim ilk aklıma gelen ev yapımı bir ekmek oluyor. Ekmek yemeden karnın doymaz diye büyütülen bir nesil olarak sağlıklı ekmek tüketmek için kendim yapmaya başladım. Bu kez de tercihim bol lifli bir ekmek oldu.

 

Fındığın beyin sağlığından mutluluk hormonlarına kadar vücudumuza pek çok faydası olduğunu artık biliyoruz. Lezzetinin yanı sıra da bol lifli bir besin. Gelelim benim çok sevilen bol fındıklı ekmek tarifime:

Malzemelerimiz;

Yapılışı: ekmek makinesinin teknesine önce sıvıları, sonra katıları ekleyerek başlıyoruz. Sırası ile su, fındık yağı, instant maya, şeker, tuz, un ve en son fındıkları ekleyerek kapağını kapatıyoruz ve pişirmeye ayarlıyoruz.

fındık unu, fındık yağı, kıyılmış fındık, gürsoy fındık, fındıklı lezzetler

Nasıl saklayacağız?

Ben piştikten sonra beze sarıp soğumasını bekliyorum. Soğuduktan sonra dilimliyorum ve günlük yiyeceğimiz kadarını ayırıp kalanını bölerek buzluğa atıyorum. Akşamdan indirince kahvaltıda buharla ısıtıp taze taze tüketiyorum.

İnce ince dilimlediğinizde tost ya da sandviç yaparak da eşinize veya çocuklarınıza da harika bir öğün sunabilirsiniz. Küçük kanepeler hazırlayarak çocuklarınıza ikindi kahvaltısı hazırlayabilirsiniz. Misafirlerinize de sağlıklı öğünlerinizin yanında ikram edebilirsiniz.

Peki fındık yağının faydalarını biliyor muyuz?

Fındık yağı E vitamini açısından oldukça zengin bir yağdır. E vitamini ise kırmızı kan hücrelerinin parçalanmasını önleyerek anemi riskini azaltıyor. Bağışıklık sistemini güçlendiriyor. İçerdiği E6 vitamini sayesinde sinir sistemini de güçlendiriyor. Sağlıklı karbonhidrat tüketimine önem verenler için tok tutan bir besindir. Aynı zamanda çağımızın rahatsızlığı kabızlığa da şifa olur. İçeriğindeki oleik asit sayesinde kötü kolestrolün de tedavisinde katkıda bulunuyor.

Şifası saymakla bitmez fındık ve fındık yağını sofralarınızdan eksik etmeyin derim. Bende farklı tariflerle sizlere katkı olmaya devam edeceğim.

Yorumlarda buluşalım derim.

Sevgiler

Zehra Dörter

@zehradorter

Yorum Bırakınız