İş görüşmelerine gidiyorum ama geri dönüş alamıyorum mu diyorsun?

Yeni mezunlardan en çok bunu duyuyorum. Olumlu ya da olumsuz dönüş alamıyorum. Aslında yeni mezunların değil, tecrübesi olan ve uzun süre iş arayan pek çok kişinin ortak problemi bu. Araştırmalar gösteriyor ki İnsan Kaynakları ya da İşe Alım Uzmanı ile yapılan görüşmeler 20 dakikanın altında kalıyorsa o görüşme olumlu sonuçlanmamış demektir.

Peki bu konuda bir şeyleri değiştirmek için ne yapmalıyız?

Öncelikle bilmelisiniz ki İnsan Kaynakları Uzmanının kısa listesine girmek kolay değil! Farkına varmalısınız ki ilk görüşme daveti aldıysanız uzun listeye girmişsiniz yani özgeçmişiniz ve ön yazınız ile İnsan Kaynakları Uzmanını etkilemişsiniz demektir. Bu farkındalıkla görüşmeye yüksek bir özgüven ile gitmelisiniz. Kendinizi ifade ederken yine aynı özgüvenle ifade etmelisiniz.

mülakat, iş görüşmesi, interview

İnsan Kaynakları Uzmanlarının ve işverenlerin adaylardan en önemli beklentisi kendi değerinin farkında olmasıdır. Çünkü işveren her kimi işe alırsa alsın hedeflerine ulaşacaktır. Doğru kişiyi işe alması durumunda hedeflerinin üstüne çıkması ya da karlılık oranının artması gibi katma değerler sağlayacaktır. Bu nedenle değerinizin farkına varın! Çünkü bugün olduğunuz kişi olarak çok değerlisiniz ve yetenekleriniz ile işe başladığınız kuruma katkıda bulunacaksınız.

İşe alım uzmanları ortalama 40 dakika süren bir mülakatta pek çok şeyi değerlendiriyorlar, bunu hepimiz çok iyi biliyoruz. Bu yüzden o güne kadar olan tecrübelerimizi anlatırken tamamını anlatmaya özen gösterin ve örnekler verin. Yeteneklerin hakkında ip ucu verecek örnekler anlatmanız ilgili pozisyona uygunluğunuzu tespit etmeleri konusunda kolaylık sağlayacaktır.

Diğer adaylardan ayrılmanızın öne geçmenizin en önemli kısmına geldik. Nitelikleriniz ve yetenekleriniz ile kuruma neler katacaksınız? Sizi diğer adaylardan ayıran ve o pozisyona uygun olduğunuzu gösteren özellikleriniz sayesinde neler değişeceğini ya da gelişeceğini muhakkak anlatmalısınız. Bu sayede hem işe uygun olduğunuzu hem de işi istediğinizi belirtmiş olursunuz ve işe alım uzmanının aklında kalmış olursunuz.

Son olarak da kılık kıyafet seçimine değinmek istiyorum. Artık hepimiz biliyoruz gideceğimiz kuruma göre giyinmemiz gerektiğini fakat şirketin kültürü hakkında fikir sahibi olmak ve ona uygun giyinmek sizi yine diğer adayların önüne geçirecektir.

O zaman başarılar dilerim..

Sevgiler,

Zehra Dörter

@zehradorter

Yorum Bırakınız