Akkızlı Günler

Ayvalık, Ayvalık doğa festivali, festival,

Ayvalık Esnaf ve Sanatkarlar Odası’nın Ayvalık Belediyesi desteğiyle düzenlediği “Ayvalık Doğa Festivali-Akkızlı Günler” her yıl Nisan ayında gerçekleşiyor. Bu yıl ikincisi düzenlenen festivale biz de tatilimize denk gelmesi sayesinde katıldık.

Festivalin ilk günü Aşıklar Köprüsü Mevkiinden başlayan bir kortej ile Cumhuriyet Meydanına doğru yürüyüş yapıldı. Her güne farklı atölyeler planlanarak organize edilmiş bu festivalde Ayvalık’ a özel lezzetler ve ürünler festival ziyaretçilerine sunuldu.

Ayvalık, Ayvalık doğa festivali, festival,

Festivalin ilk gününde Leyla Gastronomi Tadım Atölyesi Ayvalık lezzetlerini kendi farklı sunu ile tattırdı. İkinci günde Atölye Delice ile Soğuk Sıkım Sabun Atölyesi yapıldı, mis kokulu değişik bir atölye idi ve biz çocuklarla katılamadık. Festivalin üçüncü gününde Macaron Konağı’nda Akkızlı Sıcak Ot ve Lorlu Arapsaçlı Sandviç atölyesi yapıldı ve festivale de adını veren Akkızlı ile burada tanıştık, tadına doyamadık. Festivalin son günü Cunda Adasında tadım atölyesi ve Ender Saraçoğlu’ nun katılımıyla zeytinyağlı yöresel ot yemekleri yarışması ile son buldu. Cunda Adası günü bizim tatilimizin son günüydü ve o kısmına da katılamadık.

Ayvalık’ ın doğasının ve lezzetlerinin ön plana çıkarılması ile Ayvalık’ ın tanıtımına katkıda bulunmak, festival sayesinde katılımcıların Ayvalık esnafı ile tanışarak ekonomiye katkıda bulunması amacıyla hayata geçirilmiş leziz bir festival.

Peki ya festivale adını veren Akkız?

Ayvalık, Ayvalık doğa festivali, festival, akkız, börülce,

İstanbul sosyetesinin “Şevketi Bostan” olarak tanıdığı ot aslında “Akkız” dır. Ege ve Akdeniz bölgesinde yetişen dikenli bir papatya türüymüş. Pazara temizlenip geldiğinden bizler dikenli olduğunu ve ayıklamasını pek bilmeyiz. Karaciğer dostu olmasının yanı sıra, hücre yenileyici özelliği varmış. Yapılan araştırmalara göre sindirim sorunlarını şifalandırdığı ve vücudun iyileşme hızını arttırdığı gözlemlenmiş. Bu kadar şifasının yanı sıra lezzeti de evlere şenlik.

 

Yolunuz Ayvalık’ a düşerse Tarihi Rum Evi, Saatli Camii, Macaron Sokağı muhakkak görün. Ayrıca Macaron Konağı’nda Akkızlı Sıcak Ot ve Lorlu Arapsaçlı Sandviç muhakkak yiyin. Ayvalık lezzetlerinden bagajınızda yeriniz varsa evinize götürmeniz de mümkün aklınızda olsun.. 🙂

Sevgiler

Zehra Dörter

@zehradorter

Yorum Bırakınız