Bebeğine karışım tahıllı kahvaltı yediremeyip benim gibi tahılı nasıl vereceğini dert eden anneler, işte benim çözümüm: EKMEK

Sofralarımızın baş tacıdır EKMEK. Bazen annelerimizden “yemeğine ekmeği katık et aç kalacaksın” diye duyarız, bazen de “ekmekle doyurma karnını azıcık da yemek ye” diye duyarız. Şöhreti kimi zaman iyidir kimi zaman da kötüdür soframızda ki ekmeğin. Halbuki bebek beslenmesinde çok iyi bir parmak besindir, çocuk beslenmesinde ise çok iyi bir enerji kaynağıdır.

Bebeklerin 6. Ay itibariyle tahıla ihtiyaçları vardır. Doğru unla yapılmış ekmeğin 100 gramı bebeğimizin günlük ihtiyacı olan demirin yüzde 27’sini, magnezyumun yüzde 46’sını, B1 vitaminin yüzde 31’ini  karşıladığını biliyor muydunuz?

Peki bebeğin tahıl ihtiyacı dışında ekmeği neden beslenmesine koymalıyız?

  1. Evde yapılmış ekmek kıvamı ve katkısız olması sebebiyle çok sağlıklı bir diş kaşıyıcıdır.
  2. Karışım mama ile beslenmeyen bebeklerin tokluk süresini uzatır ve akşam yemeğinde ekmek yediğinden gece muhallebisi ihtiyacı ortadan kalkar.
  3. Içine ekleyeceğiniz sebze, meyve ya da peynir gibi ürünlerle besin değerini arttırırken yediremediğini yiyecekleri de çaktırmadan yedirmiş ve o lezzete yavaşça alıştırmış olursunuz.

Evde ekmek mayalamak, unun ve mayanın kıvamını tutturmak kimine göre kolay iken bana göre kolay değil. Benim bu konuda en büyük yardımcım Tefal Pain Dore ekmek yapma makinesi. Hamur yoğurma, mayalama, kabuğunu ayarlama ya da istediğiniz sate ekmeğin hazır olması gibi pek çok kolaylığı mevcut. Günlük olarak ekmeğimi tazece yapıp soframa koyuyorum. Kullanımı da oldukça kolay olan bu makine ile her evde bulunan malzemeler ile yaptığım ekmek tarifimi yazayım.

Malzemelerimiz; 4,5 su bardağı karakılçık buğday unu, 1,5 su bardağı ılık su, 3 yemek kaşığı zeytinyağı, 1,5 tatlı kaşığı tuz, 2 tatlı kaşığı toz şeker, 1 paket instant maya.

Yapılışı; Tefal Pain Dore ekmek makinesinin teknesine önce sıvıları, sonra katıları ekleyerek başlıyoruz. Sırası ile su, zeytinyağı, instant maya, şeker, tuz, unu ekleyerek kapağını kapatıyoruz. Ekmeğin kenar ayarını seçtikten sonra pişirme süresini planlayıp çalıştırıyoruz. Dilersek hemen, dilersek sabah kahvaltısına göre pişirmeyi planlayıp çalıştırıyoruz.

Tefal Pain Dore Ekmek Makinesi, Ekmek Makinesi, Karakılçık Buğdayı, buğday ekmeği, ata buğdayı, sağlıklı ekmek, parmak besin

Tekne içerisindeki malzemeler alttan yukarı doğru karıştırarak hamuru hazırlıyor, mayalamaya bırakıyor, mayalandıktan sonra da mis kokusunu eve yayarak pişirmeye başlıyor. Sert kabuk sevenler için taş fırın ekmeği gibi pişiren Tefal Pain Dore, benim tava ekmeği sevenler için de ince kabuklu pişirme imkanı sunuyor.

Ekmek makinesinin yanı sıra içerisinde farklı ekmek, pizza ve kek tariflerinin de olduğu minik bir kitapçık ile evimize, ailemize dahil olan Tefal Pain Dore ile farklı ekmek tarifleri denemeye mutfağıma gidiyorum.

Sorularınız olursa seve seve yanıtlarım.

Sevgiyle kalın.

Zehra DÖRTER

@zehradorter

2 Yorum

Yorum Bırakınız