Bebek ve çocuk beslenmesinde zihinsel ve fiziksel gelişim için önemli bir yağ kaynağıdır; avokado. Ayrıca beyin ve sinir sisteminin gelişimi için mükemmel bir destek ve anne sütündeki yağ ile çok benziyor. Bebek beslenmesinde kilo alımını ve gelişimi destekleyen avokado, yetişkinlerde ise tam tersi çalışıyor; yağ yakımını arttırıyor.  

Özellikle kadınların kilo alımının en belirgin sebebi bağırsak hareketlerinin yavaşlaması ve kabızlıktır. Kabızlık başta olmak üzere obezite, diyabet, kalp rahatsızlıkları gibi pek çok rahatsızlığın tedavisinde hastaların beslenmesine ekleniyor.

Peki başka faydaları neler?

  • Bağışıklık sistemini güçlendirir.
  • Sindirim sistemini dengeler.
  • Vücutta bulunan toksinlerin atılmasına yardımcı olur.
  • Kalp damar hastalıklarının tedavisinde etkilidir.
  • Depresyon riskini azaltır.

Faydaları saymakla bitmez avokadonun yumurta ile birlikte tüketilmesi ise yağ yakımını hızlandırıyor. Özellikle karın yağlarının yakılmasında ciddi faydası olduğunda diyetisyenlerin son dönemde danışanlarının beslenmesine muhakkak eklediklerini de görüyoruz. İki adet yumurtanın günlük protein ihtiyacımızı karşılamasının yanı sıra uzun süre tok tutuyor olması sebebiyle de tüketilmesi kilo vermede önemli rol oynuyor.

İşte benim hem tok tutan hem de yağ yakımını destekleyen tarifim;

karın yağlarından kurtulma, karın yağlarını eritme, yağ yakımı

Maydonoz, roka, kuzu kulağı, marul ve naneyi iyice yıkayıp ince ince doğruyoruz. Bir adet haşlanmış yumurtayı ve yarım avokadoyu da doğruyoruz. Üzerine damak tadımınıza göre limon, zeytinyağı ve biraz tuz ekliyoruz. Yanında ekmek yememek için haşlanmış nohut ekleyebilirsiniz.

Emzirme sürecindeki annelere tavsiyem bir dilim ekşi mayalı siyez undan ekmek ile beraber tüketebilirsiniz. Hem tokluğunuzu arttırırsınız hem de kaliteli karbonhidrat tüketerek karbonhidrat ihtiyacınızı dengelemiş olursunuz, zira ben böyle yapıyorum.

Deneyenlerin yorumlarını bekliyorum.

Afiyet şifa olsun.

Zehra DÖRTER

Yorum Bırakınız