Yıllar yıllar önce Mardinli bir şeker tüccarı bademleri şekerlerle kaplayarak etrafındaki herkese ikram etmeye başlamış ve görmüş ki yiyen herkes mutlu oluyor. Mutluluğu daha çok yaymak için ailecek pastane açmışlar ve hergün ilk günki aşkla üretmeye devam etmişler Mendels Çikolata Dükkanında.  

Bilen bilir çok severim çikolata yemeyi. Kızıma en çok dokunan, alerjik döküntü yapan çikolata olduğundan ne yakınından geçer ne de eve alırdık görüp de canı istemesin diye..

Birgün Beşiktaş’ ta yürürken geçtik önünden Mendel’s’ in. Öyle güzel kokuyor ki çikolata ve kahve. Hani yürürken yanınızdan biri geçer ve bir an göz göze gelirsiniz. O an anlarsınız ve ayaklarınız yerden kesilir. Kalbiniz öyle çarpar ki.. İşte içeriden size davet eden koku da tam da böyle çağırdı beni.

Mendels’ in hikayesi Mardin’ e dayanıyor. Tatlı bir ikramla insanları gülümseten ve mutlu eden pastanelerinde her gün çeşit çeşit tatlar üretirler nesillerce. Bu mis kokulu tatlılar içinde büyüyen çikolata tutkunu iki kuzen Atahan ve Emre çikolatalı bir şeyler üretmek ve çikolatanın büyülü dünyasını kendileri gibi çikolata tutkunlarıyla paylaşmak istemişler. Bu istekleri onların pek çok tarif denemelerine sebep olmuş fakat aradıkları lezzeti bir türlü bulamamışlar. Derken bir gün, dedelerinin sihirli tarif defterini karıştırırken, dedeleriyle bir yabancının yan yana durduğu eski bir fotoğraf bulmuşlar. Fotoğrafın arkasında “dostuma” başlığı ile bir çikolata tarifi varmış. Altındaki imza ise Mendels’tir. Bu gizli tarifle aradıklarını bulduklarını anlayan Atahan ve Emre, hem dedelerinin hem de dostluğunun güzel anısını yaşatmak ve yepyeni bir dünyada bu güzel tatla nice dostları gülümsetmek için Mendel’s çikolata dükkanını açmaya karar verirler.

Yediğiniz gerçek çikolata ise ve dozunda yiyorsanız içeriğindeki antioksidan ile fayda sağlamış olacaksınız. Mendel’s çikolataları günlük olarak taze taze hazırlıyor. Hele ki aşkla hazırlanmış çikolatalı tatlılar damağınızı şenlendirirken yüreğinizi ısıtıyor. Hepsini tatmak mümkün olsa keşke.

mendels

Chocolate Bomb

Ben Chocolate Bomb tattım. Yumuşacık çikolatası, parfesi, muz, çilek, pişmaniye.. Yazarken bile damağım ıslanıyor. Top şeklinde geliyor önünüze, üzerinden akan sıcak çikolata ile meyveler harmanlanıyor. Tadını aldıktan sonra uzun bir yolculuğa çıkıyor zihniniz. Hele bir de yanında tazecik demlenmiş harman çay içiyorsanız keyfinize diyecek yok.

mendels

Harman Çay

Yolunuz oralara düşerse gözünüzle değil gönlünüzle seçin çikolatanızı.

Sevgiler,

Zehra DÖRTER

@zehradorter

Yorum Bırakınız