Emzirme

1 – 7 EKiM DÜNYA EMZiRME HAFTASI VE SİNCAPIMIN HiKAYESi..

2 Ekim 2015 Eylül 16th, 2017 Yorum Yok

Emzirin de sağlıklı nesiller aydınlık yarınlar getirsin.

Bir annenin bebeğine verebileceği ilk ve en güzel hediyedir: ANNE SÜTÜ. Ona sağlık verirken, sevgi bağını da kuvvetlendirir.

Anne sütü bir mucizedir, çünkü her annenin sütü kendi bebeğine özel olarak üretilir. Doğumu izleyen ilk 18 aylık dönemde bebeğin beslenme tarzı çocuğun daha sonraki fiziksel, zihinsel ve sosyal gelişimi açısından çok büyük önem taşır. Bir bebeğin sağlıklı büyümesi ve gelişmesi için ideal beslenme yöntemi emzirmedir. Büyüme ve gelişmenin çok hızlı olduğu yaşamın bu ilk birkaç yılında emzirmenin sürdürülmesi, çocuğun sadece o andaki değil daha sonraki yıllarda da fiziksel ve ruhsal sağlığını olumlu etkilemektedir.

Emzirme;

  • Anne bebek arasındaki bağı kuvvetlendirir.
  • Bebeklerde mutluluk ve güven duygusunu geliştirir.
  • Bebeğin psikolojik gelişimini de etkiler.
  • Bebeğin çene ve diş gelişimini sağlar.
  • Anneyi meme kanseri, rahim ağzı kanseri, yumurtalık kanseri gibi kadınlara özel kanser türlerinden kısmen korur.
  • Anneyi ilerleyen yaşlarda kemik erimesinden korur.
  • Şeker hastası annelerde insülin ihtiyacını azaltır.

Anne sütü, yenidoğan ve süt çocukları için ideal bir besindir. Bu dönemdeki çocukların gelişmesi için ihtiyacı olan tüm besin öğelerini içerir.

Başarılı bir emzirme; annenin emzireceğine inanması, emzirmeyi istemesi ve en önemlisi sabretmesi ile gerçekleşir. Yanı sıra dengeli beslenme ve moral de emzirme döneminde çok önemlidir. Siz bol su tuükettikçe sütünüz artarken, siz çeşitli beslendikçe sütünüz lezzetlenir. Bu da bebeğinizde daha çok emme isteği oluşturur ve sütünüz daha çok artar.

Gelelim Sincapımın hikayesine..

Kahvaltıya gideceğimiz bir sabah doğuma gittik biz. Günün en güzel saatlerinde kucağımıza aldık minik kızımızı. Doüumdan sonraki ilk saatler çok önemlidir emzirme için. Bu sebeple bende her ağladığında emzirdim fakat damla damla gelen sütüm onu doyurmadı, hemşirelerin verdiği mamayı da kusunca beslenemediğiiçin yoğun bakıma girdi benim Sincapım. 3gün ayrı kaldık..

Üzüntüden ve emzirememekten ötürü geç geldi benim sütüm. Yakınlarmın “Aç bu çocuk, doymuyor, mama ver!” ısrarlarına rağmen direndim, sabrettim ve başardık. Şimdi 17 aydır emziriyorum. Bu süreçte bana Emzirme Dostu Baba olarak yanımda duran eşim Zafer Dörter’ e ve koçluk yapan ablam tecrübeli anne Nilgün Ataol’ a sonsuz teşekkür ederim.

Tüm annelere istedikleri ve sabredebildikleri sürece emzirebileceklerini ve kendi yaptıklarımı öneriyorum. Bebeği nasıl tutmaları gerektiklerinden, nasıl beslenmeleri gerektiğine kadar pek çok paylaşım.. Bu sayede Sincapım gibi emme aşığı bir sürü bebek var etrafımda.

Yeter ki isteyin ve sabredin..

Emzirme Haftanız kutlu, bebekleriniz ve sağlıklı olun!

emzirme haftası

emzirme

Sütünüzle ve sevgiyle kalın.

Zehra DÖRTER

@rythmmom

Yorum Bırakınız