GÜLİZCE Yemekler: Mamannia

Peynir; iyi bir protein ve folik asit kaynağı. A, B ve D vitaminleri açısından da  çok zengin bir besindir. Özellikle fosfor, sodyum, kalsiyum ve potasyum açısından çok zengin olan peynir, tam bir kalsiyum deposudur. (Alıntıdır)

“En düzgün işleyen saat midedir. – Fransız Atasözü ”

Güliz Zehra’ nın kahvaltıda bana eşlik etmeye başlaması ve değişik lezzetler tatmayı seviyor olması bende kahvaltısını çeşitlendirme eğilimi oluşturdu. Lor peynire alternatif olarak kaşar peyniri denedim ama atopik dermatitli bir bebek olduğundan tetiklemeye sebep oldu, marketlerde de katkısız labne peyniri bulamadım. Bu sebeple lor peynire alternatif olarak labne peyniri yapmaya karar verdim. Nasıl mı?

Malzemelerimiz; 1 kg süt, yarım çay bardağı lor peyniri.

Yapılışı; Pastörize süt kullanıyorsanız yoğurt mayaladığınız kıvamda ısıtıyorsunuz, çiftlikten alıyorsanız iyice kaynatıp yoğurt mayaladığınız kıvamda ılıtıyorsunuz. Küçük bir kapta ılık süt ile oda sıcaklığındaki lor peynirini eziyorsunuz. Ilıttığınız süte ekleyip yoğurt mayalar gibi mayalıyorsunuz. İyice sarıp 12 saat bekletiyorsunuz. Ardından ince bir tülbent yardımı ile peyniri süzüyorsunuz. Labne peyniriniz hazır.

ev-yapimi-labne-peyniri-tarifi

labne peynir

NOT: Peynir altı suyu dediğimiz süzdükten sonra kalan yeşil su yoğun probiyotik içerdiğinden ekmek yaparken kullanabilir veya direk içebilirsiniz. Bebeğinize içirecekseniz doktorunuza danışmadan içirmemelisiniz.

PÜF: Mayaladığınız peyniri süzmeden evvel 4 – 6 saat buzdolabında dinlendirerek daha kıvamlı bir peynir elde edebilirsiniz.

PÜF 2: Bebeğinizin damak tadına peynirinizi 1 – 6 saat tülbentte süzerek kıvamını ayarlayabilirsiniz.

Afiyetle yiyiniz..

Zehra DÖRTER

2 Yorum

Yorum Bırakınız