İyi bir özgeçmiş, adayı hedefe ulaştırmanın etkili yollarından biridir. İnsan Kaynakları profesyonelinin ya da yöneticinin dikkatini çekebilecek özgeçmiş nasıl hazırlanır? Böyle bir özgeçmiş hazırlamak aslında sanıldığı kadar zor değil. Her ne kadar kariyer portallarında sektör ya da pozisyon odaklı özgeçmiş hazırlamak mümkün olmasa da direk yapılacak başvurularda kullanılacak özgeçmişleri hedef odaklı oluşturmak mümkün.

Özgeçmiş Nasıl Hazırlanır?

Özgeçmiş Nasıl Hazırlanır? NOT: Görsel pinterestten alıntıdır.

 

ÖZGEÇMİŞ YAZMANIN ADIMLARI

Mülakata hazırlanmak gibi hazırlık gerektiriyor özgeçmiş yazmak da:

  • Adım: Hedeflediğiniz şirket ya da sektörü belirleyin.
  • Adım: Başvuracağınız sektöre yönelik başvuru amacınızı anlatan önyazı hazırlayın.
  • Adım: Kendini en iyi ifade edeceğiniz özgeçmiş tarzını belirleyin (kronolojik, klasik vb.).
  • Adım: Özgeçmişinizi yazarken muhakkak kullandığınız yazı dili ve imla kurallarına dikkat edin.
  • Adım: Abartmaktan ve uzatmaktan kaçının.

ÖZGEÇMİŞ YAZARKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

  1. Her özgeçmişin incelenme süresi ortalama olarak bir dakikadır. Buradan hareketle özgeçmişinizin hedef odaklı ve kısa olması fark edilmenizi sağlayacaktır.
  2. Türkçe ya da İngilizce olarak hazırladığınız özgeçmişin okunur olması için imla ve dilbilgisi kurallarına dikkat etmeniz, genel olarak düzeninin dikkat etmeniz önemlidir.
  3. Başvurduğunuz pozisyon ya da sektör odaklı bilgilerin ön plana çıkarılması gerekir.

Her sektörün, şirketin ya da pozisyonun dinamikleri farklıdır. Özgeçmiş ve ön yazıların bu bakış açısında hazırlanması gerekir. Gereksiz ayrıntılardan uzak olması, hedefe yönelik olması fark yaratır.

Insan Kaynakları Profesyonellerinin aday havuzlarında yüzlerve hatta bazen binlerce incelenmeyi bekleyen özgeçmiş birikir. Bir takım filtrelerle öne çıkan özgeçmişler incelenir ve diğerlerine bakılmaz. Başvuru yapmadan evvel araştırma yapmanız ve önyazı hazırlamanız bu filtrasyonda öne çıkmanıza sebep olacaktır çünkü; şirketin dinamiklerine göre hazırladığınız özgeçmiş ile başvurmuşsunuzdur. Burada önemli olan şirket beğensin diye değil, gerçekte var olan özelliklerini doğru kelimelerle ortaya çıkarmaktır.

Hazırladığınız özgeçmişin okunur olması da fark yaratmanızı sağlayacaktır. Girintili – çıkıntılı olarak hazırlanmış bir özgeçmiş okuma zorluğundan sebep akılda kalmayacaktır ya da okunmayacaktır. Okuma kolaylığı olması için iki yana yaslı olması, dil kurallarına uygun olması da önemlidir.

İş arama sürecini kısaltmak adayların elinde. İyi bir özgeçmiş yazıp, mülakatınıza da iyi hazırlandığınızda seçilen değil seçen olursunuz. Peki ya siz ne düşünüyorsunuz?

Mülakata nasıl hazırlanmalıyız diye düşündüyseniz okumak için tıklayabilirsiniz.

Sevgiler,

Zehra DÖRTER

@zehradorter

Yorum Bırakınız